Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

OZE

 Czy w Polsce uda się przeprowadzić transformację energetyczną 

Z artykułu dowiesz się:

  • co utrudnia przeprowadzenie transformacji energetycznej w Polsce
  • czy przepisy antysmogowe nadal obowiązują
  • na jakie wsparcie finansowe może liczyć Polska oraz jej obywatele

Obecnie dochodzi m.in. do spalania drewna (Lasy Państwowe odnotowały zwiększenie kradzieży tego surowca) oraz odpadów. Niepokojące informacje pochodzą m.in. od organizacji odzysku, które mają problemy z potwierdzeniem recyklingu olejów odpadowych. Z obserwacji branżowych wynika, że oleje odpadowe nie są przekazywane do recyklingu i są magazynowane w celu spalania w okresie zimowym. Spalanie olejów odpadowych poza instalacjami jest niezgodne z prawem – głównie ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza.

OZE: do 15 września trzeba złożyć informację dotyczącą sprzedawców energii

Operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą do 15 września przekazać URE informacje dotyczące działających na ich terenie w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r. sprzedawców energii o największym wolumenie sprzedaży odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci dystrybucyjnej.

31 sierpnia 2022 r. mija termin na złożenie Prezesowi URE oświadczenia OZE

Do 31 sierpnia odbiorcy przemysłowi mają obowiązek złożenia Prezesowi URE informacji i oświadczenia niezłożenie oświadczenia skutkuje wykreśleniem z wykazu odbiorców przemysłowych (z zakazem ponownego wpisu przez okres 5 lat).

Jest kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami mieszkańców

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z projektem lokalne społeczności będą mogły zdecydować o możliwości lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także odblokowania możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.