SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

OZE

31 sierpnia 2022 r. mija termin na złożenie Prezesowi URE oświadczenia OZE

Do 31 sierpnia odbiorcy przemysłowi mają obowiązek złożenia Prezesowi URE informacji i oświadczenia niezłożenie oświadczenia skutkuje wykreśleniem z wykazu odbiorców przemysłowych (z zakazem ponownego wpisu przez okres 5 lat).

Jest kompromis pomiędzy możliwością rozwoju energetyki wiatrowej a potrzebami mieszkańców

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z projektem lokalne społeczności będą mogły zdecydować o możliwości lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także odblokowania możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.

Jak traktować powierzchnię zajmowanego przez ogniwa fotowoltaiczne gruntu

Z artykułu dowiesz się, czy powierzchnia zajmowana przez ogniwo fotowoltaiczne jest powierzchnią zabudowy.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) „powierzchnia zabudowy oznacza powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia, w tym tymczasowego, w celu realizacji przedsięwzięcia”.

Jak traktować powierzchnię, na której znajdują się ogniwa fotowoltaiczne

Pytanie: W jaki sposób należy traktować powierzchnię zajmowanego przez ogniwa fotowoltaiczne gruntu, czy jest to powierzchnia zabudowy i czy taki grunt jest nadal powierzchnią biologicznie czynną?

Z artykułu dowiesz się czy powierzchnię, na której znajduje się ogniwo fotowoltaiczne trzeba traktować jako powierzchnię zabudowy.

Sejm uchwalił nowelizację Prawa ochrony środowiska – dobre wiadomości dla wytwórców OZE

Zgodnie z zapisami art. 184 ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórcy energii z OZE zobligowani są do wprowadzenia wytworzonej energii do sieci energetycznej do 30 czerwca 2022 r. Uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, wprowadziła jednak zmiany w tej kwestii.

Nowe zasady rozliczeń prosumentów od 2022 roku

Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, której, której najważniejszą zmiana jest wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta. Ustawa trafiła do podpisu Prezydenta.

Wytwórcy energii OZE w Polsce nie stracą finansowego wsparcia

30 listopada Komisja Europejska poinformowała , że przedłuży system aukcyjny – do 31 grudnia 2027 roku. To dobra wiadomość, gdyż jest to główny polski program wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.