Zalety instalacji fotowoltaicznych
Energia ze źródeł odnawialnych to energia, która jest pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Poznaj jej zalety.
Do zalet związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym można zaliczyć:
- ekonomiczne korzyści dla budżetu domowego i komfort psychiczny wynikający z niezależności energetycznej – szacuje się, że możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd o około 90%. Ceny prądu w ostatnim czasie wykazują tendencję wzrostową, dlatego uniezależnienie się od podwyżek cen prądu jest niewątpliwie dużą korzyścią ekonomiczną;
- wygoda – instalacja jest bezobsługowa, w przeciwieństwie np. do pieców na paliwa stałe, które wymagają bieżącej obsługi;
- korzyści dla środowiska − nie bez znaczenia są ponadto korzyści dla środowiska − zmniejszenie emisji CO2 i innych związków zanieczyszczających powietrze, które powstają w wyniku spalania paliw kopalnych, tj. tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy rakotwórczy benzo(a)piren. Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych jest całkowicie bezemisyjne. W okresie grzewczym wpływ na zdrowie mieszkańców domu, na którym zainstalowane są panele fotowoltaiczne oraz osób zamieszkujących sąsiednie domostwa, może być znaczący i bezpośredni ze względu na zmniejszenie zjawiska smogu, który jest bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia. Dotyczy to szczególnie dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Korzystając z odnawialnych źródeł energii, nie przyczyniamy się ponadto do wyczerpywania się naturalnych zasobów przyrodniczych.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są zalety paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych,
- wykorzystaniu fotowoltaiki w rolnictwie,
- dlaczego firmy powinny inwestować w OZE.
Rolnictwo
Produkcja rolna, zwłaszcza hodowla zwierząt, jest często bardzo energochłonna, dlatego zainstalowanie paneli fotowoltaicznych może okazać się w dłuższej perspektywie bardzo opłacalne dla rolników czy hodowców zwierząt. Panele słoneczne mogą służyć do produkcji prądu wykorzystywanego w budynkach gospodarskich. Rolnik, który jest prosumentem (tj. taki, który wykorzystuje instalację o mocy nieprzekraczającej 50 kWp), może odebrać 80% nadwyżek prądu przekazanych do zakładu energetycznego, podobnie jak właściciel instalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 10 kW w gospodarstwie domowym.
Instalacje fotowoltaiczne można montować na budynkach gospodarskich, ale także na nieużytkach rolnych jako instalacje wolnostojące. Takie instalacje nie będą miały zbyt dużej powierzchni, jeżeli będą funkcjonowały jako instalacje prosumenckie (ich moc nie może być większa niż 50 kWp), jednak jest to rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ wystarczy w tym przypadku zgłoszenie do zakładu energetycznego i podpisanie umowy kompleksowej, a zakład energetyczny ma obowiązek odebrać energię od prosumenta,gdyż jest to regulowane przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii. Rolnik może wtedy korzystać z systemu opustów.
Przedsiębiorstwa
Również firmy mogą ograniczyć wydatki na energię elektryczną, inwestując w instalacje fotowoltaiczne. Nowelizacja ustawy o OZE umożliwiła firmom korzystanie z opustów w ramach pakietu prosumenckiego (dotyczy to małych i średnich przedsiębiorców, którzy wytwarzają energię w mikroinstalacjach o mocy do 50 kW i nie stanowi to ich przeważającej działalności gospodarczej). Aby inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna, ważne jest odpowiednie dobranie mocy instalacji do zapotrzebowania energetycznego firmy czy zakładu. Jeżeli przedsiębiorca nie spełnia warunków kwalifikujących go do podpisania umowy kompleksowej i funkcjonowania jako prosument, może odsprzedawać energię do zakładu energetycznego. Wykorzystywanie bezemisyjnych, odnawialnych źródeł energii może być też ważnym elementem wizerunkowym firmy.