SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona wody

Tematyka

Plany Utrzymania Wód - ratunek czy zagrożenie dla polskich rzek?

Plan Utrzymania Wód miały być odpowiedzią na wyzwania związane z suszą, powodziami i degradacją ekosystemów rzecznych. Tymczasem propozycje Wód Polskich spotkały się z falą krytyki ze strony środowisk naukowych i organizacji ekologicznych. Zarzuty są poważne: pomijanie realiów klimatycznych, niezgodność z prawem ochrony przyrody i brak transparentności konsultacji. Co to oznacza dla przyszłości polskich rzek?

Porada ekspertaOchrona wody
05.05.2025

Wpływ regulacji rzek na zagrożenie powodziowe i suszę

Ciągłe prostowanie koryt, zwiększanie prędkości przepływu wód oraz ich odprowadzanie do systemów gminnych powodują wzrost zagrożenia powodziowego. Zabudowa terenów naturalnej retencji dodatkowo pogłębia problem, prowadząc do destabilizacji ekosystemów wodnych. Jednocześnie przyczynia się do zwiększenia ryzyka suszy, ponieważ szybkie odprowadzanie wód opadowych uniemożliwia ich naturalną retencję w środowisku. Jakie działania mogą odwrócić ten niekorzystny trend i poprawić zarządzanie zasobami wodnymi?

Porada ekspertaOchrona wody
27.04.2025

Czy Polska jest gotowa na długie susze i nagłe powodzie?

Od lat w Polsce obserwujemy coraz częstsze i dłuższe okresy suszy, przeplatane gwałtownymi powodziami. Sytuacja ta wynika z postępujących zmian klimatu i błędów w gospodarowaniu wodą. Choć istnieją plany przeciwdziałania skutkom suszy, ich skuteczność budzi wiele wątpliwości. Jakie działania są podejmowane, a co jeszcze można zrobić, aby poprawić retencję i zarządzanie wodą w kraju? Czy grozi nam susza hydrogeologiczna i powódź trzystuletnia?

Porada ekspertaOchrona wody
07.04.2025

Nowoczesne technologie uzdatniania wody

Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - niezbędna do życia na ziemi i prawidłowego funkcjonowania istot żywych. Z uwagi na rozwój cywilizacyjny i wdrażanie nowoczesnych, wyrafinowanych technologii przemysłowych, jakość zasobów wodnych ulega gwałtownemu pogorszeniu. W wodzie surowej zaczęły pojawiać się nowe zanieczyszczania, substancje toksyczne tj.: metale ciężkie, pestycydy, farmaceutyki, mikroplastiki i inne, które stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego jak i środowiska. Priorytetem w tym zakresie jest zachowanie bezpieczeństwa dostaw wody pitnej dla społeczeństwa. Czy dzisiaj stosowane technologie uzdatniania wody surowej są wystarczające, czy stacje uzdatniania wody stoją przed koniecznością poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wdrażania nowoczesnych technologii?

Porada ekspertaOchrona wody
24.03.2025

Usuwanie szkód powodziowych w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i Prawa wodnego

Powodzie to jedno z największych wyzwań w gospodarce wodnej, które wiąże się nie tylko z usuwaniem szkód materialnych, ale także z ochroną środowiska i zapewnieniem bezpieczeństwa sanitarnego. Jakie działania podejmować, by skutecznie minimalizować skutki powodzi? Przedstawiamy rozwiązania w świetle Ramowej Dyrektywy Wodnej i polskiego Prawa wodnego, które pomagają chronić infrastrukturę, środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi.

Porada ekspertaOchrona wody

Powołanie biegłego w postępowaniu dotyczącym naruszenia stanu wody na gruncie

Właściciel gruntu nie ma prawa zmieniać kierunku odpływu wód opadowych lub roztopowych ze szkodą dla sąsiedniego mienia. W postępowaniach administracyjnych kluczowe jest wykazanie, że zmiany stanu wody szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie. Powołanie biegłego często stanowi kluczowy element dochodzenia do stanu faktycznego.

Porada ekspertaOchrona wody
25.02.2025

Kiedy firma może utracić pozwolenie wodnoprawne

Pozwolenie wodnoprawne – fundament działalności wielu przedsiębiorstw – może zostać utracone w wyniku różnych uchybień. Jakie są obowiązki przedsiębiorców związane z tym dokumentem, w jakich sytuacjach grozi jego cofnięcie lub ograniczenie oraz co zrobić, aby się przed tym uchronić? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Porada ekspertaOchrona wody
17.02.2025

Regulacje prawne rowów melioracyjnych - ewidencja i legalizacja

Rowy czy kanały przebiegające przez nieruchomości powinny mieć swoje uregulowania prawne, jako sztuczne twory mające na celu odwodnienie lub nawodnienie terenów oraz przeprowadzenie wód. W związku z tym ich przebiegi oraz zmiany tych przebiegów należy szukać na mapach historycznych oraz aktualnych. Artykuł przedstawia aspekty prawne związane z ewidencją, legalizacją oraz utrzymaniem rowów, a także wskazuje na potencjalne konsekwencje braku odpowiednich regulacji. Dowiedz się, jak skutecznie nawigować w złożonym systemie prawnych wymagań, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń wodnych, w tym rowów, na nieruchomości.

Porada ekspertaOchrona wody
04.02.2025

Zanieczyszczenia wód gruntowych - jak je zgłaszać i przeciwdziałać

Podejrzenie zanieczyszczenia wód gruntowych wymaga natychmiastowej reakcji i zgłoszenia do właściwych instytucji – dzięki temu każdy może pomóc chronić nie tylko środowisko, ale też życie i zdrowie ludzi. Przedstawiamy informacje o procedurach zgłaszania incydentów, kompetencjach organów kontrolnych oraz dostępnych narzędziach, które pozwalają skutecznie reagować na zagrożenia środowiskowe.

ArtykułOchrona wody
29.01.2025

Gospodarka obiegu zamkniętego w sektorze wodnym

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) jest nieuniknionym kierunkiem transformacji w wielu branżach, w tym także w sektorze wodnym. W obliczu kurczących się zasobów naturalnych oraz rosnących kosztów środowiskowych, firmy poszukują sposobów na zamykanie obiegów wodnych oraz odzyskiwanie cennych zasobów w procesach produkcyjnych. Artykuł przedstawia, w jaki sposób nowoczesne technologie i podejście cyrkularne mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju i przynieść korzyści finansowe przedsiębiorstwom.

Porada ekspertaOchrona wody
Ochrona wód jest nieodzownym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw. Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie środowiska, a także z rozporządzeń wykonawczych i unijnych dyrektyw. Odpowiedzialna gospodarka wodna wymaga, aby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w zakresie pozyskiwania czystej wody, oczyszczania ścieków i budowania obiektów z najwyższą możliwą starannością. Podmioty, chcąc prowadzić działalność wpływającą na zasoby wodne, zobowiązane są do pozyskania pozwoleń wodnoprawnych. Pozwolenia te wydawane są przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej lub dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich, w zależności od zakresu działalności. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony wód może skutkować wieloma sankcjami. Obejmują one mandaty, ograniczenia w działalności, zawieszenia, nakaz naprawienia szkód, a także podwyższenie opłat związanych z eksploatacją zasobów.