Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ początkiem 2025 roku zmieniły się przepisy dotyczące ewidencji odpadów. W wyniku nowelizacji rozporządzenia z listy odpadów zwolnionych z ewidencji usunięto m.in. kody związane z branżą kosmetyczno-fryzjerską i branżą beauty.W praktyce oznacza to, że nawet małe salony fryzjerskie będą miały obowiązek rejestracji w BDO i będą musiały prowadzić odpowiednią dokumentację, jeśli wytwarzają odpady niebezpieczne.
Zapraszamy do lektury naszego e-booka, który kompleksowo omawia kluczowe aspekty magazynowania różnych rodzajów problematycznych odpadów w przedsiębiorstwach. Zyskaj wiedzę na temat bezpiecznego przechowywania odpadów niebezpiecznych, pylących, wydzielających odory oraz łatwopalnych.
Skład chemiczny odpadów jest zależny od właściwości nadkładu i przerostów – najczęściej są to utwory czwartorzędowe – piaski, żwiry, gliny. Odpad jest urobkiem skalnym powstałym przy poszukiwaniu i wydobyciu złóż kopalin.
Kod odpadu składa się z ciągu 6 cyfr, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają grupę, kolejne dwie cyfry to podgrupa, a ostatnie cyfry, z wyjątkiem kodów odpadów kończących się na 99, określają rodzaj odpadu. Klasyfikacja odpadów polega na przyporządkowaniu ich odpowiednio do właściwej grupy, podgrupy i rodzaju, zachowując określoną kolejność. Aby poprawnie przyporządkować odpad do kodu, ważne jest zrozumienie jego źródła powstania i wybranie odpowiedniej grupy odpadów. Katalog odpadów zawiera 20 grup odpadów, które są podzielone na różne sektory działalności i procesy, z których mogą powstawać, np. grupa 04 - odpady z przemysłu skórzanego, futrzarskiego i tekstylnego; grupa 12 - odpady z kształtowania oraz fizycznej i mechanicznej obróbki powierzchni metali i tworzyw sztucznych.
W placówkach medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach, powstają odpady o charakterze medycznym. W artykule opisane jest odpowiednie postępowanie z tym rodzajem odpadów i najlepsze praktyki, które pozwalają nie tylko na ich odpowiednie zagospodarowanie, ale również ochronę środowiska naturalnego.
Podczas prowadzenia działalności w branży kosmetycznej, na przykład w salonie kosmetycznym, w trakcie świadczenia usług mogą powstawać odpady zawierające potencjalnie niebezpieczne substancje, takie jak waciki zabrudzone krwią. Nasuwa się wtedy pytanie, czy taki odpad automatycznie kwalifikuje się jako odpad medyczny? Istnieją określone kryteria, które definiują ten rodzaj odpadu.