TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Odpady niebezpieczne

Tematyka

Transport opakowań po aerozolach a przepisy ADR

Pytanie: Czy podmiot odbierający odpady w postaci opakowań po aerozolach pod kodem 15 01 11* musi transportować te odpady zgodnie z przepisami ADR, w specjalnych pojemnikach podlegających pod przepisy ADR?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Magazynowanie problematycznych odpadów - ebook

Zapraszamy do lektury naszego e-booka, który kompleksowo omawia kluczowe aspekty magazynowania różnych rodzajów problematycznych odpadów w przedsiębiorstwach. Zyskaj wiedzę na temat bezpiecznego przechowywania odpadów niebezpiecznych, pylących, wydzielających odory oraz łatwopalnych.

eBookGospodarka odpadami

Karta odpadu 01 05 06* - Płuczki i odpady wiertnicze zawierające substancje niebezpieczne

Skład chemiczny odpadów jest zależny od właściwości nadkładu i przerostów – najczęściej są to utwory czwartorzędowe – piaski, żwiry, gliny. Odpad jest urobkiem skalnym powstałym przy poszukiwaniu i wydobyciu złóż kopalin.

Dokument do pobraniaGospodarka odpadami
12.05.2024

Właściwa klasyfikacja odpadów – puszki po farbach, aerozole itp.

Pytanie: Jak właściwie zakwalifikować odpady takie jak puszki po farbach, rozpuszczalniki i aerozole po farbach? Czy wszystkie te materiały podlegają pod ten sam kod klasyfikacyjny?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Monitorowania przewozu odpadów w systemie SENT

Pytanie: Czy każdy transport odpadu o kodzie 12 01 09* (Odpadowe emulsje i roztwory z obróbki metali niezawierające chlorowców) wymaga zgłoszenia w systemie SENT, nawet jeśli zawartość oleju jest poniżej 20%? Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku kontroli – wytwarzający czy transportujący?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Kompendium wiedzy o odpadach medycznych

W placówkach medycznych, na przykład szpitalach i przychodniach, powstają odpady o charakterze medycznym. W artykule opisane jest odpowiednie postępowanie z tym rodzajem odpadów i najlepsze praktyki, które pozwalają nie tylko na ich odpowiednie zagospodarowanie, ale również ochronę środowiska naturalnego.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Czy wacik kosmetyczny zabrudzony krwią jest odpadem medycznym?

Podczas prowadzenia działalności w branży kosmetycznej, na przykład w salonie kosmetycznym, w trakcie świadczenia usług mogą powstawać odpady zawierające potencjalnie niebezpieczne substancje, takie jak waciki zabrudzone krwią. Nasuwa się wtedy pytanie, czy taki odpad automatycznie kwalifikuje się jako odpad medyczny? Istnieją określone kryteria, które definiują ten rodzaj odpadu.

Porada ekspertaBDO

Klasyfikacja odpadu z demontażu linii galwanicznej

Pytanie: W naszej firmie posiadamy odpady pochodzące z demontażu linii galwanicznej, które obejmują wanny wykonane z tworzywa sztucznego (polipropylen PP) oraz ze stali nierdzewnej (kwasoodpornej). Zwracamy się z prośbą o wsparcie w zakresie prawidłowego sklasyfikowania kodów odpadów dla wanien z tworzywa sztucznego oraz stali kwasoodpornej, które były używane do kąpieli zawierających substancje niebezpieczne. Czy te wanny, po ich opróżnieniu, powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne czy mogą być one zaklasyfikowane jako odpady niezawierające niebezpiecznych substancji (odpowiednio kody 17 02 03 dla tworzyw sztucznych i 17 04 05 dla metali)?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Wpływ nielegalnych wysypisk śmieci na środowisko naturalne

Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
18.09.2023

Utylizacja odpadów medycznych i weterynaryjnych

Odpady medyczne wymagają specjalnego postępowania, którego celem jest ograniczenie potencjalnie niebezpiecznych właściwości tych odpadów oraz ich ewentualnego szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Proces zbierania odpadów jest realizowany przez uprawnione podmioty, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Dodatkowo te podmioty są zobowiązane do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz dostosowywania się do wymagań regulacji. 

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne
14.08.2023
Ustawa o odpadach z 2012 roku określa odpady niebezpieczne. Podmioty, które wytwarzają i ewidencjonują odpady, są objęte obowiązkiem wpisu do BDO, czyli Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Elektroniczna ewidencja odpadów zastępuje papierowe karty ewidencji odpadów i karty przekazania odpadów. Ewidencja odpadów niebezpiecznych, tak samo jak innych niż niebezpieczne, prowadzona jest przez posiadaczy odpadów przy użyciu standardowej karty ewidencji odpadów. Jednak sprzedawcy odpadów i pośrednicy w ich obrocie ewidencję odpadów niebezpiecznych prowadzić zobowiązani są z wykorzystaniem karty ewidencji odpadów niebezpiecznych. Wytwarzający odpady niebezpieczne w ilości powyżej 100 kg w ciągu roku kierują do właściwego starosty wniosek o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Mówi o tym ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Do wniosku należy dołączyć program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Starosta po zatwierdzeniu programu wydaje decyzję na czas określony. O tym, czy dany odpad jest niebezpieczny czy nie, dowiesz się z Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Odpady oznaczone gwiazdką są odpadami niebezpiecznymi. W przypadku wytwarzania małych ilości odpadów niebezpiecznych (poniżej 100 kg rocznie) przedsiębiorcy prowadzą uproszczoną ewidencje odpadów.