Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW związku ze zmianami przepisów od I kwartału 2024 roku wprowadzone są nowe wzory niektórych oświadczeń składanych przez podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne. Pobierz aktualne wzory.
W związku ze zmianami przepisów od I kwartału 2024 roku wprowadzone są nowe wzory niektórych oświadczeń składanych przez podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne. Pobierz aktualne wzory.
Umowa konsorcjum to porozumienie między dwoma lub większą liczbą podmiotów (np. firm, organizacji), które decydują się połączyć swoje zasoby i kompetencje w celu realizacji wspólnych projektów. Jest to szansa dla wykonawcy, który nie spełnia wymogów niezbędnych do udziału w postępowaniu lub innych kryteriów stawianych przez zamawiającego.
Nieczystości płynne odbierane i przewożone pojazdami asenizacyjnymi powinny być dostarczane do stacji zlewnych. Stacja zlewna musi potwierdzić odbiór nieczystości na specjalnym formularzu.
Prawo wodne przewiduje możliwość przedłużenia okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego, bez konieczności ponownego opracowywania operatu wodnoprawnego. Warunkiem skorzystania z uproszczonej procedury jest złożenie wniosku o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego. Wniosek należy złożyć w terminie 90 dni przed wygaśnięciem pozwolenia. Do wniosku dołącza się m.in. oświadczenie o niezmienności warunków dotychczasowego pozwolenia.
Wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych podmiotu trzeciego stanowi szczególne korzystanie z wód i wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Najczęstszym przypadkiem jest odprowadzanie ścieków powstających w magazynach do kanalizacji parku logistycznego. Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego konieczne jest uzyskanie zgody.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne podmioty korzystające z usług wodnych są zobowiązane do ponoszenia opłat. Wysokość opłat ustalają Wody Polskie, na podstawie oświadczeń składanych przez przedsiębiorców. Zdarza się, że wysokość i sposób ustalenia opłaty budzi wątpliwości. Prawo umożliwia złożenie reklamacji i wniesienie o ponowne naliczenie opłaty. Reklamacja może zostać wykonana tylko raz w odniesieniu do każdego kwartału i nie wstrzymuje biegu płatności.
Ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość przeniesienia pozwolenia wodnoprawnego. Przeniesienie jest możliwe po złożeniu wniosku do Wód Polskich, do którego dołącza się oświadczenie podmiotu, na rzecz którego przenoszone jest pozwolenie wodnoprawne, o przyjęciu wszystkich warunków określonych w tym pozwoleniu wodnoprawnym.
Strefę ochronną ujęcia wody, stanowi obszar, na którym obowiązują zakazy, nakazy i ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów oraz korzystania z wody. Właściciel ujęcia może złożyć wniosek o ustanowienie takiej strefy.