Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 24 sierpnia 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące obywatelskich społeczności energetycznych, wprowadzające obowiązek ich rejestracji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dowiedz się, jak uzyskać wpis do wykazu oraz jakie dokumenty są niezbędne.
Do 15 września 2024 roku operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą dostarczyć Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki kluczowe informacje dotyczące sprzedawców energii elektrycznej, którzy mają największy wolumen sprzedaży. Dane te posłużą do wyznaczenia tzw. sprzedawców zobowiązanych na 2025 rok.
Od 1 lipca 2021 rok istnieje obowiązek składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić, wypełniając odpowiednią deklarację. Tutaj pobierzesz wzór.
Od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku, gospodarstwa domowe mogą składać wnioski o bon energetyczny, zgodnie z ustawą mającą na celu ograniczenie cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Bon przysługuje gospodarstwom spełniającym określone kryteria dochodowe.
W związku ze zmianami przepisów od I kwartału 2024 roku wprowadzone są nowe wzory niektórych oświadczeń składanych przez podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne. Pobierz aktualne wzory.
W związku ze zmianami przepisów od I kwartału 2024 roku wprowadzone są nowe wzory niektórych oświadczeń składanych przez podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne. Pobierz aktualne wzory.
Na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska, podmioty korzystające ze środowiska, takie jak przedsiębiorstwa lub instytucje, są zobowiązane do ponoszenia opłat za emisję zanieczyszczeń lub składowanie odpadów. Kwota opłaty zależy od rodzaju i skali korzystania ze środowiska, a jej niewniesienie lub nieprawidłowe rozliczenie może skutkować nałożeniem dodatkowych sankcji. Pobierz wzór wykazu.
Co roku operator gazowej sieci przesyłowej oraz wszyscy operatorzy gazowych sieci dystrybucyjnych mają obowiązek przekazywać sprawozdania z realizacji planów do Prezesa URE.
Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował formularz wniosku oraz wykazy i wzory wymaganych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o rekompensaty za 2023 rok dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. wprowadzono przedłużenie regulacji mających na celu wsparcie polskich rodzin. Celem dodatku osłonowego jest zminimalizowanie wydatków na energię, gaz oraz żywność w gospodarstwach domowych o niższych dochodach.