Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Nowelizacja ustawy o OZE dopuszcza możliwość dokonywania przez zwycięzcę aukcji OZE wielokrotnej aktualizacji oferty w zakresie podmiotu, któremu sprzedawana będzie energia elektryczna w ramach wygranej oferty aukcyjnej.
W dniu 9 października 2023 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła zmiany w dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III). Dodatkowo przegłosowała też rozporządzenia w sprawie lotnictwa ReFuelUE.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały umowę inwestycyjną na finansowanie budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach o planowanej mocy ok. 1050 MW.
Kontrola Prezesa UE dotyczy obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia „błękitnych” i „zielonych” świadectw pochodzenia lub uiszczenia stosownej opłaty zastępczej.
Znowelizowana ustawa o OZE upraszcza dotychczasowy comiesięczny obowiązek przekazywania Regulatorowi informacji koniecznych do naliczenia opłaty OZE oraz wielkości należnych środków z tytułu opłaty OZE przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz operatora systemu przesyłowego (OSP).
Dnia 1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, która implementuje do polskiego prawa kolejną część dyrektywy RED II dotyczącej wspierania OZE. W przepisach nowelizacji znalazły się również uregulowania dotyczące wodoru odnawialnego czy chłodu. Ponadto ustawa nakłada na Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wiele nowych obowiązków.
Parlament Europejski zagłosował we wtorek 12 września 2023 r. za zwiększeniem wykorzystania energii odnawialnej, zgodnie z planami Zielonego Ładu i REPowerEU.
W dniu 29 sierpnia 2023 r. w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2024 r.
W czwartek 17 sierpnia 2023 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Jakie zmiany wprowadza ustawa?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe. Resort nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie.
Rada Ministrów przyjęła 8 sierpnia 2023 r. nowelizację rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Nowe przepisy zmniejszą obciążenia i usprawnią proces inwestycyjny dotyczący systemów fotowoltaicznych. Łatwiej będzie także budować garaże czy małe parkingi.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na początku sierpnia pojawił się projekt rozporządzenia nr RD 741, który zakłada redukcję obciążeń i usprawnienie procesu inwestycyjnego w Polsce. Zyska na tym branża OZE.
Senat 28 lipca 2023 r. rozpatrzył rządowy projekt nowelizacji ustawy o OZE. W trakcie posiedzenia zgłoszono poprawki wprowadzające do systemu prawnego cable pooling. To rozwiązanie na które od wielu miesięcy czeka polska branża energetyczna.
W myśl uzgodnionego z Ministrem Klimatu i Środowiska harmonogramu aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, tegoroczne aukcje rozpoczną się 13 listopada i potrwają do 22 listopada 2023 r.
Projekt nowelizacji ustawy o OZE i innych ustaw w dniach 26-28 lipca 2023 r. znajdzie się na posiedzeniu plenarnym Senatu. 20 lipca odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska, podczas którego senatorowie pochylili się nad projektem. Co zostało ustalone?