Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - BDO

Tematyka

Jak przebiega klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie – zasady, kody i najczęstsze błędy

Prawidłowa klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie to nie tylko wymóg formalny, ale również podstawa bezpiecznego i zgodnego z prawem gospodarowania odpadami. Choć katalog odpadów jest powszechnie znany, jego stosowanie w praktyce wciąż budzi wiele wątpliwości i niejednokrotnie nastręcza wielu problemów podmiotom wytwarzającym odpady. Jak prawidłowo klasyfikować odpady? Co decyduje o jego przynależności do konkretnej grupy? Jak uniknąć najczęstszych błędów? Przedstawiamy krok po kroku, jak powinna przebiegać klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie.

Porada ekspertaBDO

Ewidencja złomu z platyny i rodu – jak poprawnie prowadzić dokumentację?

Pytanie: Podmiot podczas procesu wytwarza złom platyny i rodu i przekazuje je dalej. Roczna ilość tego odpadu jest minimalna, wynosi około 70 g. Czy taki złom powinien być przekazywany na kartę przekazania odpadów, czyli KPO? Jak prawidłowo wykazać tę ilość w systemie BDO?
Pytania i odpowiedziBDO

Wpis do rejestru BDO. Przewodnik po BDO dla przedsiębiorców

Dowiedz się czym jest BDO, czyli Baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami. Jest to system w którym gromadzone są informacje na temat wprowadzania produktów i opakowań do obrotu oraz informacje na temat gospodarowania odpadami. Stanowi kluczowy element nadzoru nad realizacją obowiązków wynikających z przepisów ochrony środowiska.

Porada ekspertaBDO

Nowe stawki opłat BDO 2025 - opłaty rejestrowe i roczne

Od 2025 roku obowiązują nowe stawki opłat za prowadzenie BDO. Opublikowane w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska zmiany wprowadzają istotny wzrost kosztów dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie są nowe opłaty i kogo one dotyczą.

Porada ekspertaBDO

Zwolnienia z ewidencji odpadów 2025 – co się zmieni?

Od 2025 roku przedsiębiorców czekają zmiany w zakresie ewidencji odpadów. Zmienione przepisy ograniczają zwolnienia z ewidencji wyłącznie do wybranych odpadów innych niż niebezpieczne, zaostrzając wymogi dotyczące gospodarki odpadami niebezpiecznymi. Dowiedz się, co oznacza to w praktyce dla Twojej firmy.

AktualnościBDO
30.12.2024

Czy opakowania wysyłane za granicę należy uwzględniać w sprawozdaniu BDO?

Pytanie: Firma sprzedaje za granicę produkty pakowane w opakowania, które nie są oznaczone własną marką. Monitorujemy ilość opakowań wysyłanych na polski rynek oraz za granicę. Czy w rocznych raportach BDO należy uwzględniać ilość opakowań wysłanych za granicę, jeśli nie są one opakowaniami naszej marki?
Pytania i odpowiedziBDO

Czy instytucje kultury muszą rejestrować się w systemie BDO?

Pytanie: Jako instytucja kultury, prowadząca księgarnię z opcją wysyłki książek, chcielibyśmy wiedzieć, czy jesteśmy zobowiązani do rejestrowania się w systemie BDO oraz czy musimy rozliczać się z opakowań, w które pakujemy wysyłki?
Pytania i odpowiedziBDO

Obowiązkowe tabele w BDO dla przedsiębiorców

Czy każda firma zarejestrowana w BDO musi uzupełniać dział VI Tabela 4? Uzupełnienie tej tabeli jest wymagane jedynie dla firm, które działają jako wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Dowiedz się, jakie dokładnie firmy muszą uzupełniać tę tabelę i kiedy jednostki gastronomiczne podlegają tym regulacjom.

Porada ekspertaBDO

Zmiana pełnomocnictwa w BDO

Pytanie: W mojej firmie osoba pełniąca funkcję pełnomocnika w systemie BDO odchodzi z pracy, a ja mam przejąć jej obowiązki. Jak mogę załatwić nowe pełnomocnictwo na siebie i czy muszę ponownie wnosić opłatę skarbową?
Pytania i odpowiedziBDO

Wniosek aktualizacyjny BDO po zmianie siedziby

Pytanie: Nasza firma zmieniła adres siedziby. Nowa siedziba znajduje się teraz w tym samym miejscu, co nasze miejsce wytwarzania odpadów. Wcześniej siedziba i miejsce wytwarzania były w różnych miastach. Numer NIP pozostaje bez zmian. Jak przeprowadzić aktualizację w systemie BDO krok po kroku?
Pytania i odpowiedziBDO
Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w skrócie BDO, to system składający się z Rejestru BDO i modułów służących do ewidencji odpadów oraz sprawozdawczości. Bazę BDO prowadzą marszałkowie województw, a rejestracja w bazie jest obowiązkowa dla przedsiębiorców, którzy wprowadzają opakowania, produkty w opakowaniach lub gospodarują odpadami. Za pośrednictwem BDO przedsiębiorcy składają także coroczne sprawozdania z zakresu gospodarowania odpadami i opakowaniami. Obowiązek wpisu do Rejestru BDO spoczywa na przedsiębiorcach, którzy prowadzą ich ewidencję, wytwarzają, transportują odpady i wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach. Także jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzące ewidencje odpadów, zobowiązane są do dokonania wpisu do Rejestru BDO. Jeśli przedsiębiorca wytwarza jedynie odpady komunalne, nie jest wymagane, aby zarejestrował się w BDO. System BDO ma na celu między innymi ograniczenie nieprawidłowości w dziedzinie zarządzania odpadami.