TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona gleby

Tematyka

Wpływ nielegalnych wysypisk śmieci na środowisko naturalne

Nielegalne składowiska stanowią poważne zagrożenie zarówno dla środowiska naturalnego, jak i zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Występowanie nielegalnych składowisk odpadów wiąże się z ryzykiem skażenia gleby oraz wód gruntowych i powierzchniowych. Dodatkowo, na takie dzikie składowiska często trafiają odpady niebezpieczne, które stanowią największe zagrożenie dla naturalnego stanu gleby oraz dla ekosystemu wodnego, występującego na obszarze składowiska lub w jego bliskim sąsiedztwie. W artykule zdobędziesz informacje, które pozwolą ci przyczynić się do skuteczniejszej ochrony środowiska.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
18.09.2023

Rejestr obejmujący ruchy masowe ziemi, a obowiązki z tym związane

Pytanie: Do starostwa wpłynęło pismo właściciela działki, na której występują ruchy masowe ziemi, w sprawie podjęcia działań zapobiegających niebezpieczeństwu dla ludzi i mienia. We wniosku właściciel działki wskazał na art. 110a ustawy Prawo ochrony środowiska, zgodnie z którym, starosta prowadzi obserwację terenów zagrożonych ruchami masowymi ziemi oraz terenów, na których występują te ruchy, a także rejestr zawierający informacje o tych terenach. Na wniosek starosty Państwowy Instytut Geologiczny w 2022 r. opracował dla przedmiotowej działki kartę rejestracyjną terenu, na którym występują ruchy masowe ziemi. Do kogo należy obowiązek stabilizacji osuwiska na przedmiotowej działce i jakie kroki powinien podjąć starosta, w związku z otrzymanym pismem właściciela działki, na której występują ruchy masowe ziemi?
Pytania i odpowiedziOchrona gleby
26.05.2023

Jak powinna przebiegać procedura odpłatnego przejęcia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę

Pytanie: Jak wygląda przejęcie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych przez gminę? Czy gmina może odmówić przejęcia takich urządzeń?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
28.11.2022

Metody oczyszczania odcieków ze składowiska

Odcieki ze składowiska odpadów mogą mieć różny skład chemiczny, co może być problematyczne przy doborze odpowiedniej metody ich oczyszczania. Ponadto skład odcieków może się zmieniać w czasie i zależy od rodzaju składowanych odpadów.

ArtykułEmisja ścieków

Zagospodarowanie komunalnych osadów ściekowych

Co roku obserwuje się wzrost ilości komunalnych osadów ściekowych. W tym atykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, czy stanowią one zagrożenie dla środowiska i z czego wynikają problemy z ich zagospodarowaniem.

ArtykułOchrona gleby
13.10.2022

Budowa altany na terenie zalewowym – procedury administracyjne

Pytanie: Zamierzam postawić altanę ogrodową na terenie szczególnego zagrożenia powodzią. Za ogrodzeniem płynie rzeka, tzw. kanał derywacyjny, który należy do PGE. Kto w tym przypadku będzie stroną w postępowaniu? Do kogo się zwrócić z pozwoleniem wodnoprawnym? Jak powinna wyglądać ścieżka administracyjna w tej sprawie? Altana ogrodowa nie stanowi zagrożenia do przepływu wody o wartości prawdopodobieństwa wystąpienia 1%. Jak można udowodnić, że altana ogrodowa nie będzie stanowić zagrożenia dla wód powodziowych. Jakie przepisy trzeba zastosować.
Pytania i odpowiedziOchrona gleby
21.09.2022

Wanny wychwytowe jednym ze sposobów zabezpieczeń przed wyciekami

Jeżeli w magazynie są przechowywane substancje w opakowaniach (beczkach, pojemnikach), które mogą ulec rozszczelnieniu, trzeba zastosować system zabezpieczeń chroniący środowisko przed zanieczyszczeniem, np. w przypadku możliwości przedostania się do gruntu substancji niebezpiecznych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
07.09.2022

Procedura rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami

Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami jest niezbędny przy ustalaniu linii brzegowej oraz wytyczaniu własności w sytuacji, gdy grunty znalazły się pod wodą np. wskutek przesunięcia rzek. Bywa też potrzebny w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Porada ekspertaOchrona gleby

Zasady stosowania nawozów w pobliżu zbiorników wodnych

Stosowanie i przechowywanie nawozów naturalnych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu z 12 lutego 2020 r.

Porada ekspertaOchrona gleby
05.05.2022

Gospodarka wodno-ściekowa – co podlega kontroli w tym zakresie 

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera przepisy regulujące kwestię gospodarowania ściekami. Na co zwróci uwagę WIOŚ?

Porada ekspertaEmisja ścieków
Przepisy środowiskowe nakładają na podmioty korzystające ze środowiska obowiązek dostosowania swoich działań do określonych standardów. Przepisy dotyczące ochrony gleby wynikają z Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, Ustawy Prawo ochrony środowiska oraz dyrektyw Unii Europejskiej. Rozpoznanie stanu gleby, ocena ryzyka zanieczyszczeń oraz usuwanie zagrożeń to kluczowe obowiązki przedsiębiorców używających gruntów. Ważne jest również, aby wszelkie działania związane ze zmianą użytkowania gruntu były zgodne z obowiązującymi przepisami. W zakresie ochrony gleby istnieje również wymóg kompleksowej rekultywacji gruntów, które zostały zaburzone przez działalność przemysłową. Rekultywacja pozwala przywrócić równowagę ekologiczną i wartość użytkową gleby. Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów mogą być poważne. Sankcje obejmują od nakazu przywrócenia gruntu do stanu poprzedniego, poprzez ograniczenia w działalności, aż po wysokie grzywny.