Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

OZE

Sposoby na produkcję energii w oczyszczalni

Dla zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych koszt energii stanowi dużą część wartości usługi dostarczenia wody i odprowadzenia ścieków. I jeśli nie uda im się go obniżyć, to muszą go przerzucać na wszystkich klientów, w tym mieszkańców. Jak zakłady wodociągowo-kanalizacyjne mogą poszukiwać sposobu rozwiązań uniezależniających je od zewnętrznych dostawców?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są sposoby pozyskiwania energii ze ścieków
  • jakie plusy wykorzystania biogazu
  • czy pompy ciepła to kosztowna inwestycja

Tym, co obecnie najbardziej pomaga oczyszczalniom w pozyskiwaniu energii, jest biogaz wytwarzany z osadów ściekowych. Może być on przerabiany na prąd i ciepło, a po oczyszczeniu nawet wprowadzany do sieci gazowej. Ten ostatni sposób wymaga jednak skomplikowanych i wciąż kosztownych zabiegów i obecnie nie jest jeszcze efektywny ekonomicznie.

Plusem biogazu jest także to, że energię pozyskuje się ciągle, nie ma uzależnienia od warunków zewnętrznych, jak przy fotowoltaice. Jeśli jednak jakiś zakład chce wytwarzać z biogazu więcej niż 40% energii potrzebnej mu do działania, to powinien zdobyć osady lub odpowiednie odpady z zewnątrz. Warto zatem aby oczyszczalnia np. przyjmowała osady z innych okolicznych oczyszczani. Może też wykorzystywać do produkcji biogazu wysokoenergetyczne odpady spożywcze takie jak zużyte oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, wysłodki buraczane.

Zgody i pozwolenia potrzebne, aby użytkować instalację fotowoltaiczną

Żeby legalnie uruchomić i użytkować instalację fotowoltaiczną, trzeba uzyskać m.in. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Co jeszcze i od czego będą zależały poszczególne wymogi formalne?

Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • czego wymaga instalacja paneli o powierzchni powyżej 1 ha,
  • czy musisz zgłosić przyłączenie instalacji do sieci.


Instalacja paneli fotowoltaicznych o powierzchni powyżej 1 ha wymaga:

  • decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś),
  • decyzji o warunkach zabudowy,
  • pozwolenia na budowę,
  • warunków przyłączenia.

Uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymaga również instalacja paneli fotowoltaicznych o powierzchni powyżej 0,5 h, jeżeli ma być zlokalizowana na terenach cennych przyrodniczo, o czym mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, zgodnie z którym do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się zabudowę przemysłową, w tym zabudowę systemami fotowoltaicznymi, lub magazynową, wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą, o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż:

  • 0,5 ha na obszarach objętych następującymi formami ochrony przyrody: parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe lub w otulinach następujących form ochrony przyrody: parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych;
  • 1 ha na obszarach innych niż wymienione powyżej.

Zalety instalacji fotowoltaicznych

Energia ze źródeł odnawialnych to energia, która jest pozyskiwana z naturalnych, powtarzających się procesów przyrodniczych. Stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Poznaj jej zalety.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są zalety paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych,
  • wykorzystaniu fotowoltaiki w rolnictwie,
  • dlaczego firmy powinny inwestować w OZE.


Do zalet związanych z instalacją paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym można zaliczyć:

  • ekonomiczne korzyści dla budżetu domowego i komfort psychiczny wynikający z niezależności energetycznej – szacuje się, że możliwe jest zmniejszenie rachunków za prąd o około 90%. Ceny prądu w ostatnim czasie wykazują tendencję wzrostową, dlatego uniezależnienie się od podwyżek cen prądu jest niewątpliwie dużą korzyścią ekonomiczną;
  • wygoda – instalacja jest bezobsługowa, w przeciwieństwie np. do pieców na paliwa stałe, które wymagają bieżącej obsługi;
  • korzyści dla środowiska − nie bez znaczenia są ponadto korzyści dla środowiska − zmniejszenie emisji CO2 i innych związków zanieczyszczających powietrze, które powstają w wyniku spalania paliw kopalnych, tj. tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla czy rakotwórczy benzo(a)piren. Funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych jest całkowicie bezemisyjne. W okresie grzewczym wpływ na zdrowie mieszkańców domu, na którym zainstalowane są panele fotowoltaiczne oraz osób zamieszkujących sąsiednie domostwa, może być znaczący i bezpośredni ze względu na zmniejszenie zjawiska smogu, który jest bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia. Dotyczy to szczególnie dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży. Korzystając z odnawialnych źródeł energii, nie przyczyniamy się ponadto do wyczerpywania się naturalnych zasobów przyrodniczych.