REPowerEU: Rada UE za zmianami w OZE
Rada Unii Europejskiej 19 grudnia 2022 r. osiągnęła porozumienie dotyczące zmian dyrektywy w sprawie energii odnawialnej, które są proponowane w ramach planu REPowerEU.
REPowerEU zawiera propozycje zmian do dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii, dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej.
Minimalny udział energii z OZE
Rada UE potwierdziła cel na 2030 rok, który stanowi minimalny udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w Unii Europejskiej na poziomie 40%. Komisja Europejska we wniosku w sprawie REPowerEU chciała zwiększyć ten cel do przynajmniej 45% w 2030 roku. Stanęło na 40%.
Specjalne obszary
Ponadto państwa członkowskie wyznaczą specjalne obszary docelowe charakteryzujące się niższym ryzykiem środowiskowym, w których będą obowiązywały krótsze i prostsze procedury wydawania zezwoleń dla instalacji OZE. Kraje UE będą miały 18 miesięcy od wejścia w życie dyrektywy na określenie obszarów niezbędnych do realizacji celu dotyczącego energii ze źródeł odnawialnych na 2030 rok.
Następnie państwa będą miały 30 miesięcy na przyjęcie planów wyodrębniających obszary docelowe energii odnawialnej, które będą obejmowały „obszary lądowe, morza lub wody śródlądowe, które są szczególnie odpowiednie do celów instalacji konkretnych technologii energii odnawialnej, a zagrożenia dla środowiska związane z ich wykorzystaniem są mniejsze”.
Wydawanie zezwoleń
Zgodnie z obecnymi ustaleniami Rady na obszarach docelowych energii odnawialnej wydawanie zezwoleń nie powinno przekraczać roku, jeśli chodzi o projekty związane z energią odnawialną. Jeżeli chodzi natomiast o projekty wykorzystujące energię z morskich źródeł odnawialnych – dwóch lat.
Wypracowane przez Radę podejście ogólne będzie podstawą do negocjacji z Parlamentem Europejskim. W ich trakcie obie instytucje uzgodnią wspólne stanowisko dotyczące REPowerEU, a konkretnie dyrektywy o energii ze źródeł odnawialnych.
Źródło: consilium.europa.eu