Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPowierzchnię zajętą pod obiekty budowlane (kubaturowe, np. budynki, czy powierzchniowe, takie jak parkingi i ciągi pieszo jezdne), a także dodatkowe powierzchnie, które ulegną tymczasowemu przekształceniu na etapie budowy, określa się mianem powierzchni zabudowy. Czy ogniwa fotowoltaiczne zaliczają się do obiektów budowlanych i czy powierzchnia przez nie zajęta jest biologicznie czynną?
Z artykułu dowiesz się, czy powierzchnia zajmowana przez ogniwo fotowoltaiczne jest powierzchnią zabudowy.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. z 2019 r. poz. 1839) „powierzchnia zabudowy oznacza powierzchnię terenu zajętą przez obiekty budowlane oraz pozostałą powierzchnię przeznaczoną do przekształcenia, w tym tymczasowego, w celu realizacji przedsięwzięcia”.
Z artykułu dowiesz się czy powierzchnię, na której znajduje się ogniwo fotowoltaiczne trzeba traktować jako powierzchnię zabudowy.
Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej – Polska PV wystosowało do rządzących apel o uproszczenie formalności i przepisów dotyczących instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Branża chce m.in. wprowadzenia zerowego podatku VAT na urządzenia do produkcji OZE.
Zgodnie z zapisami art. 184 ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórcy energii z OZE zobligowani są do wprowadzenia wytworzonej energii do sieci energetycznej do 30 czerwca 2022 r. Uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, wprowadziła jednak zmiany w tej kwestii.
Minister Klimatu i Środowiska 25 lutego 2022 r. skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii.
Senatorowie nie zaproponowali poprawek do nowelizacji ustawy o OZE, zatem nowelizacja lada moment trafi do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają zagwarantować realizację samorządowych programów parasolowych OZE, by nie zwracać środków do Unii Europejskiej.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, której, której najważniejszą zmiana jest wprowadzenie net-billingu, czyli systemu wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta. Ustawa trafiła do podpisu Prezydenta.
30 listopada Komisja Europejska poinformowała , że przedłuży system aukcyjny – do 31 grudnia 2027 roku. To dobra wiadomość, gdyż jest to główny polski program wsparcia wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.