Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRok 2024 rozpoczął się z nowymi wyzwaniami i regulacjami dotyczącymi sprawozdawczości w ochrony środowiska, które mają istotny wpływ na wytwórców odpadów w Polsce. W I kwartale zostały wprowadzone zaostrzone przepisy i wymogi, które nie tylko zwiększają odpowiedzialność firm, ale również wprowadzają nowe aspekty sprawozdawcze. Przedstawiamy aktualne obowiązki wytwórców odpadów i terminy, jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.
Baza Danych Sprawozdań (BDS) o substancjach zubożających warstwę ozonową (SZWO) i fluorowanych gazach cieplarnianych oraz o pozostałych fluorowanych gazach cieplarnianych (w BDS określanych łącznie jako FGC) została utworzona zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. System służy do składania rocznych sprawozdań dotyczących substancji zubożających warstwę ozonową, fluorowanych gazów cieplarnianych lub pozostałych fluorowanych gazów cieplarnianych.
Dnia 28 lutego 2023 roku mija termin składania sprawozdań o Substancjach Zubażających Warstwę Ozonową (SZWO) i Fluorowanych Gazach Cieplarnianych (f-gazach) w systemie BDS. Co wziąć pod uwagę wypełniając takie sprawozdanie?
Instytut Chemii Przemysłowej administruje dwoma bazami danych: CRO (Centralny Rejestr Operatorów) i BDS (baza danych sprawozdań). Jaka jest różnica między nimi i do czego one służą?
Jest pewna grupa przedsiębiorców, którzy co roku muszą składać sprawozdania do BDS. Dowiedz się co to jest BDS i czy Ty też musisz przygotować sprawozdanie.
Aby ograniczyć emisję do atmosfery substancji zubażających warstwę ozonową oraz przyczyniających się do zwiększenia efektu cieplarnianego, wydano wiele rozporządzeń regulujących sposoby postępowania ze SZWO oraz f-gazami, w tym m.in. obowiązek certyfikacji przedsiębiorców i personelu.