Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 1 sierpnia do 30 września 2024 roku, gospodarstwa domowe mogą składać wnioski o bon energetyczny, zgodnie z ustawą mającą na celu ograniczenie cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Bon przysługuje gospodarstwom spełniającym określone kryteria dochodowe.
W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. wprowadzono przedłużenie regulacji mających na celu wsparcie polskich rodzin. Celem dodatku osłonowego jest zminimalizowanie wydatków na energię, gaz oraz żywność w gospodarstwach domowych o niższych dochodach.
Umowa konsorcjum to porozumienie między dwoma lub większą liczbą podmiotów (np. firm, organizacji), które decydują się połączyć swoje zasoby i kompetencje w celu realizacji wspólnych projektów. Jest to szansa dla wykonawcy, który nie spełnia wymogów niezbędnych do udziału w postępowaniu lub innych kryteriów stawianych przez zamawiającego.
Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 roku wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przyznawane w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców dla której jest przeznaczone: a) premii gwarantowanej indywidualnej; b) premii gwarantowanej; c) aukcji; d) naboru. Do końca grudnia Prezes URE ogłosi, zgodnie z nowymi wymogami wprowadzonymi nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, harmonogram aukcji CHP na 2022 rok. Aukcje będą organizowane regularnie, raz na kwartał.
Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia publicznego, obecny w wielu programach, z których mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis to jeden z obowiązkowych załączników do wniosku o udzielenie takiego wsparcia.
Umowa o dofinansowanie to najważniejszy dokument jaki podpisujesz w całym procesie przyznawania dotacji. To ona reguluje wszystkie najważniejsze elementy realizacji projektu, takie jak wielkość dotacji, czy terminy wypłacania pieniędzy.
W dniu 5 sierpnia 2020 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U. poz. 312 ze zm.), w ramach której wprowadzony został (w dodanym załączniku nr 3 do rozporządzenia) uproszczony wzór Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc publiczną związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz jej skutków.
Do wydania zaświadczenia o pomocy de minimis jest zobowiązany podmiot udzielający pomocy, przez który należy rozumieć organ administracji publicznej lub inny podmiot, który jest uprawniony do udzielania pomocy publicznej. W zaświadczeniu stwierdza się, że udzielona pomoc publiczna ma charakter de minimis.