TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Infografika

Które działania wymagają pozwolenia wodnoprawnego – infografika

Które działania wymagają pozwolenia wodnoprawnego

Które działania wymagają pozwolenia wodnoprawnego – infografika

Infografika przedstawia kluczowe działania wymagające pozwolenia wodnoprawnego, takie jak wprowadzanie ścieków, wykonanie robót budowlanych wpływających na wody, a także działania związane z regulacją wód, budową mostów i rurociągów w obszarach wodnych. Zawiera ona zarówno informacje o konkretnych działaniach, jak i ogólne wytyczne dotyczące wymagań prawnych i procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.

Ile wody zużywamy

woda_jpg

Ile wody zużywamy

Szacuje się, że w Polsce średnie zużycie wody na jednego mieszkańca sięga 150 litrów dziennie. Jakich ciekawostek dotyczących zużycia wody jeszcze nie znasz?

Instrukcja elektronicznego wypełniania formularza rejestracyjnego w KOBiZE

infografika OS jpg

Instrukcja elektronicznego wypełniania formularza rejestracyjnego w KOBiZE

Żeby utworzyć konto w KOBIZE trzeba wypełnić i złożyć drogą elektroniczną formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej: www.krajowabaza.kobize.pl. Na infografice znajdziesz informację jak zrobić to krok po kroku.

Awaria systemu BDO – jak postępować

infografika GO BDO jpg

Awaria systemu BDO – jak postępować

Przepisy ustawy o odpadach przewidują wyjątkowe rozwiązania w przypadku wystąpienia awarii systemu będącej wynikiem błędu po stronie administratora Bazy danych o odpadach (BDO), czyli Instytutu Ochrony Środowiska. Do przerwy w działaniu BDO może dochodzić również z innych powodów. Co zrobić w każdej z tych sytuacji? Dowiesz się tego z załączonej infografiki. 

Co podlega opłacie za usługi wodne – infografika

Co podlega opłacie za usługi wodne

Co podlega opłacie za usługi wodne – infografika

Opłata za usługi wodne za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi składa się z opłaty stałej oraz opłaty zmiennej zależnej od ilości i jakości ścieków wprowadzanych w ramach pozwolenia wodnoprawnego albo pozwolenia zintegrowanego. Za co konkretnie trzeba ją uiszczać?

Poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – infografika

Poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych 223— kopia

Poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych – infografika

W zmienionej ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi określono docelowy poziom recyklingu odpadów opakowaniowych, który należy osiągnąć w 2030 roku. Ile będą wynosiły?

Pozyskaj pozwolenie zintegrowane – infografika

Pozyskaj pozwolenie zintegrowane

Pozyskaj pozwolenie zintegrowane – infografika

Pozwolenie zintegrowane należy uzyskać przed rozpoczęciem eksploatacji instalacji: złożyć do właściwego organu odpowiednio przygotowany wniosek, zawierający szczegółowe informacje o wpływie prowadzonych procesów na środowisko.

Schemat systemu ROP – infografika

Schemat systemu ROP

Schemat systemu ROP – infografika

Rozszerzona odpowiedzialność producentów (ROP) to pojęcie, które odnosi się do ponownego wykorzystania odpadów i zapobiegania ich powstawaniu, recyklingu oraz innych form odzysku. Na państwa członkowskie wymóg wprowadzenia tej odpowiedzialności został nałożony tzw. pakietem odpadowym, którego przepisy powinny zostać zaimplementowane do 5 lipca 2020 r. Polska wciąż czeka na koncepcję ROP-u. Jak będzie on wyglądał?

Odpady w SENT – co się zmieniło w praktyce – infografika

Odpady w SENT – co się zmieniło w praktyce

Odpady w SENT – co się zmieniło w praktyce – infografika

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) jest systemem stworzonym do nadzoru przewozu i obrotu tzw. towarów wrażliwych, a od 22 lutego 2022 r. również odpadów. Stanowi on część Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (dalej: PUESC). Przewoźnicy i podmioty gospodarcze, których dotyczy przewóz tzw. wrażliwych towarów, są zobligowani do zarejestrowania się w systemie i wprowadzania, w ściśle określonych terminach, danych związanych z przewozem tych towarów i odpadów. Podpowiadamy jak krok po kroku przejść przez tę procedurę.

Przykład - wyliczanie opłaty zmiennej – infografika

Przykład - wyliczanie opłaty zmiennej

Przykład - wyliczanie opłaty zmiennej – infografika

Przedsiębiorca działający w Krakowie, posiadający stosowne pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie do wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast, jest zobowiązany do samodzielnego składania co kwartał stosownych oświadczeń na podstawie których wyliczane są opłaty zmienne. Podajemy przykład wyliczania takich opłat.

Portal Ochrony Środowiska oferuje specjalną kategorię „Infografiki”, gdzie skomplikowane informacje o ochronie środowiska są przekształcane w atrakcyjne wizualnie i łatwe do zrozumienia grafiki. Infografiki są idealnym narzędziem dla tych, którzy cenią klarowność i przystępność informacji, ułatwiając zrozumienie kluczowych kwestii związanych z ekologią i ochroną środowiska. W tej kategorii znajdziesz graficzne przedstawienie danych, statystyk i trendów z różnych obszarów, takich jak gospodarka odpadami, zasoby naturalne, a także najnowsze innowacje i technologie ochrony środowiska. Infografiki te umożliwiają łatwe przyswajanie wiedzy i pozostawanie na bieżąco z ważnymi zagadnieniami. Zachęcamy do korzystania z naszych infografik, które są dostępne do przeglądania w dowolnym miejscu i czasie.