TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Odpady i BDO - Gospodarka odpadami

Tematyka

Jak wyliczyć ślad węglowy dla wytwarzanych odpadów

Pytanie: Jak obliczyć ślad węglowy w ramach redukcji wytwarzanych odpadów w firmie oraz zmiany kierunku ich zagospodarowania (np. ze składowania na odzyskiwanie)?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Czym jest proces odzysku R11?

Proces odzysku R11 to, zgodnie z ustawą o odpadach, wykorzystywanie odpadów uzyskanych w wyniku któregokolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1 – R10. W artykule znajdziesz odpowiedź, jakie działania mogą być klasyfikowane jako R11 oraz jakie wymogi formalne należy spełnić, aby przeprowadzać taki proces.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Skala problemu nielegalnego porzucania odpadów – analiza zjawiska

Pomimo rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, nadal spotykamy się z problemem porzucania odpadów w środowisku. Dlaczego tak się dzieje i jakie są główne przyczyny tego procederu? Jakie zagrożenia niesie nielegalne składowanie odpadów oraz jaka jest rzeczywista skala problemu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Jak zaklasyfikować odpady z przeterminowanych surowców?

Pytanie: Nasz zakład posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Po przeglądzie magazynu stwierdziliśmy, że mamy przeterminowane surowce, takie jak lakiery i płynne zapachy. Jakie kody odpadów powinny zostać zastosowane? Czy konieczna jest aktualizacja pozwolenia, jeśli te kody nie są w nim ujęte, aby przekazać odpady do utylizacji przez system BDO?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Decyzje dotyczące gospodarowania odpadami w sytuacjach klęski żywiołowej

Zarządzanie odpadami w czasie klęski żywiołowej, tak jak podczas niedawnej powodzi w południowej Polsce, wymaga elastyczności i szybkiego reagowania. Decyzje wydawane na podstawie art. 23 ustawy o stanie klęski żywiołowej umożliwiają tymczasowe odstępstwa od standardowych procedur, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne działanie przedsiębiorstw w sytuacjach kryzysowych. W poradzie eksperta znajdziesz najważniejsze aspekty dotyczące wydawania tych decyzji oraz ich wpływ na zarządzanie odpadami w trakcie klęsk żywiołowych.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
14.10.2024

Wytyczne Ministerstwa dotyczące odpadów z terenów dotkniętych powodzią

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało szczegółowe wytyczne dotyczące zarządzania odpadami z terenów objętych klęską żywiołową, obejmujących województwa dolnośląskie, śląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Wytyczne te mają na celu usprawnienie procesów związanych z klasyfikacją, zbieraniem, przetwarzaniem i transportem odpadów w wyjątkowych warunkach.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
10.10.2024

Czy odpady przetwarzane w biogazowni tracą status odpadów po procesie R3?

Pytanie: Czy odpady przetwarzane w biogazowni w procesie R3 - recykling lub odzysk substancji organicznych, które nie są stosowane jako rozpuszczalniki (w tym kompostowanie i inne biologiczne procesy przekształcania), tracą status odpadów? Jak powinno to zostać zaznaczone w karcie ewidencji w BDO?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Selektywna zbiórka odpadów budowlanych - nowe wymogi prawne i konsekwencje dla przedsiębiorstw

Nowelizacja ustawy o odpadach, która weszła w życie 17 listopada 2021 r., wprowadza istotne zmiany dotyczące gospodarki odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi. Nowe przepisy mają na celu ujednolicenie systemu selektywnej zbiórki odpadów zgodnie z unijnymi dyrektywami, a także zwiększenie skuteczności recyklingu. W artykule przedstawiono najważniejsze zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., oraz ich potencjalny wpływ na przedsiębiorstwa.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Co dzieje się z odpadami po ich odebraniu od klientów

Odpady odebrane od klientów przechodzą przez proces, który zapewnia ich odpowiednie przetwarzanie oraz przestrzeganie norm środowiskowych. W artykule omówimy, jak ten proces przebiega w zależności od rodzaju świadczonej usługi. Odpady odbierane od klientów są przekazywane bezpośrednio do przetwarzania lub do kolejnego posiadacza, który jest zbierającym. W zależności od rodzaju usługi możliwe są dwie ścieżki postępowania. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Odpowiedzialność za odpady w kontekście pożarów ostatnich nielegalnych składowisk - ebook

W ebooku eksperci przedstawiają informacje na temat aktualnych wyzwań związanych z zarządzaniem odpadami w Polsce. Przedstawia analizę przyczyn pożarów na dzikich wysypiskach oraz omawia kluczowe regulacje prawne, które mają na celu ich zapobieganie. Publikacja zawiera praktyczne porady dotyczące bezpiecznego magazynowania odpadów, a także wskazuje na odpowiedzialność, jaką ponoszą przedsiębiorstwa i gminy w przypadku nielegalnych składowisk.

eBookGospodarka odpadami
23.08.2024
Ustawa o odpadach z 2012 r. definiuje gospodarkę odpadami. To pojęcie obejmuje wytwarzanie i gospodarowanie odpadami. Gospodarowanie obejmuje zbieranie, transport, obrót, nadzór, przetwarzanie i unieszkodliwianie odpadów, a gospodarka obejmuje dodatkowo wytwarzanie. W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od systemów gospodarowania odpadami polegających na ich składowaniu. Współczesne systemy wykorzystują segregację i recycling odpadów pochodzących zarówno z gospodarstw domowych, jak i od przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że segregacja odpadów nie jest celem samym w sobie, kluczowy jest odzysk surowców. Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie wymagania odnośnie do norm recyklingu i stosuje system rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Oznacza to, że producenci produktów ponoszą odpowiedzialność organizacyjną lub finansową w momencie, gdy produkt ten staje się odpadem. Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie gospodarki o obiegu zamkniętym do roku 2050. Z tego powodu polscy przedsiębiorcy zobligowani są do ewidencji odpadów w BDO, czyli w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.