Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrzemysł tekstylny, a w szczególności sektor mody, to jeden z najbardziej zasobochłonnych i zanieczyszczających środowisko gałęzi gospodarki. Każdego roku na świecie produkuje się około 100 miliardów sztuk odzieży, z czego ogromna część trafia na wysypiska lub do spalarni już po kilku użyciach. W samej Unii Europejskiej każdego roku powstaje około 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych, z czego jedynie niewielki odsetek poddawany jest recyklingowi. W kontekście coraz bardziej rygorystycznych regulacji środowiskowych oraz rosnącej świadomości konsumentów, branża modowa stoi przed pilną potrzebą przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Jakie działania mogą przyczynić się do zamknięcia obiegu w przemyśle tekstylnym i jaką rolę odgrywają w tym procesie przepisy prawne?
Czy zabrudzona odzież medyczna to odpad medyczny czy tekstylny? To pytanie często pojawia się w praktyce funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Właściwa klasyfikacja odpadu i jego prawidłowe zagospodarowanie jest istotne w kontekście bezpieczeństwa sanitarnego, ale także zgodności z przepisami. Odpowiedź nie zawsze jest oczywista, dlatego warto przeanalizować konkretne przypadki oraz akty prawne.
Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.
Webinar jest poświęcony Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. i przedstawia jej praktyczne zastosowanie w zarządzaniu gospodarką odpadami. Omówione zostaną kluczowe obowiązki przedsiębiorców, w tym prawidłowa klasyfikacja odpadów, zasady zbierania, magazynowania i przekazywania odpadów, a także wymagane decyzje administracyjne. Uczestnicy poznają zasady prowadzenia ewidencji odpadów w systemie BDO oraz składania sprawozdań. Ekspertka wskaże również najczęstsze błędy skutkujące sankcjami administracyjnymi oraz sposoby ich unikania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.
Wytwórca odpadów to każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdy, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów. W wielu firmach odpady są wytwarzane, w związku z czym mają one pewien określony zestaw obowiązków.