Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZbiorniki oraz inne urządzenia do retencjonowania wód opadowych i roztopowych zyskują coraz szersze grono entuzjastów, co jest zrozumiałe, ponieważ wykorzystanie tych zasobów może przynieść wymierne korzyści, przede wszystkim finansowe. Jednak analizując obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa stwierdzić można, że nie są one ani proste ani oczywiste.
Czy na rozbiórkę pomostu na jeziorze potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne lub budowlane? Czy taka rozbiórka związana jest z opłatami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule, który krok po kroku przedstawia, jak przeprowadzić rozbiórkę pomostu zgodnie z przepisami. Dowiedz się, jakie formalności musisz spełnić, aby uniknąć kar i działać w zgodzie z prawem.
Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.
Budowa zbiornika do gromadzenia wody deszczowej wpisuje się w promocję postawy ekologicznej szerzonej w ostatnich latach zarówno przez samorząd lokalny, jak i władze na wyższym szczeblu. Przykładem jest chociażby program „Moja woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna zbiorników na wodę?
Nowe rozporządzenie określa stawki za usługi wodne, uwzględniając między innymi jakość i typ zaczerpniętej wody, jej zastosowanie, rejon kraju, w którym się znajduje, oraz rodzaj ścieków.
Infografika przedstawia kluczowe działania wymagające pozwolenia wodnoprawnego, takie jak wprowadzanie ścieków, wykonanie robót budowlanych wpływających na wody, a także działania związane z regulacją wód, budową mostów i rurociągów w obszarach wodnych. Zawiera ona zarówno informacje o konkretnych działaniach, jak i ogólne wytyczne dotyczące wymagań prawnych i procedur związanych z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.
Zdobądź kluczowe informacje o pozwoleniach wodnoprawnych z naszym nowym ebookiem. Skierowany do inwestorów i przedsiębiorców, ten przewodnik jest niezbędnym źródłem wiedzy o procesie uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego, niezbędnego przy projektach wpływających na wody powierzchniowe lub podziemne.