SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Przedsiębiorstwa energochłonne, które uzyskały rekompensaty, będą miały nowy obowiązek

Urząd Regulacji Energetyki przygotował dla przedsiębiorstw energochłonnych informacje, które wyjaśniają sposób obliczania wolumenu energii elektrycznej, od którego należy zrealizować obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych albo poprawy efektywności energetycznej, w związku z uzyskaniem rekompensat za rok 2021 i następne lata.

Po raz pierwszy ten obowiązek należy zrealizować w odniesieniu do rekompensat uzyskanych za 2021 rok. Do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych lub poprawy efektywności energetycznej poprzez umorzenie gwarancji pochodzenia albo wytworzenie energii elektrycznej w instalacji OZE zobowiązane są podmioty, które uzyskały rekompensaty za 2021 rok oraz:

  • zaliczają się do tzw. dużych przedsiębiorstw oraz

  • z audytów energetycznych tych przedsiębiorstw wynika, że podjęły przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej, dla których okres zwrotu z nakładów nie przekracza trzech lat.

Sprawozdanie do końca roku

Do końca roku, w którym uzyskały rekompensatę, podmioty te muszą złożyć Prezesowi URE sprawozdanie dotyczące realizacji tego obowiązku. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy otrzymali rekompensaty w 2022 roku, pierwsze sprawozdanie składają do 31 grudnia tego roku.

Wzór sprawozdania zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii. Dla przedsiębiorstw, których dotyczy ten obowiązek, Urząd przygotował szczegółowe wskazówki dotyczące sposobu obliczenia 30 proc. energii elektrycznej, w odniesieniu do której podmiot uzyskał rekompensaty za rok 2021 i lata następne.

Źródło:

Źródło: ure.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska