Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazCzy możliwe jest ustanowienie drogi koniecznej do altanki śmietnikowej? Sąd Najwyższy rozstrzygnął tę kwestię, podkreślając, że droga konieczna nie służy ułatwianiu korzystania z nieruchomości, ale ma zapewnić dostęp do niej. Sprawa ta rozstrzyga, w jakich sytuacjach można skutecznie żądać ustanowienia takiej drogi oraz kiedy właściciel musi poszukać innych rozwiązań. W artykule ekspert przedstawia szczegóły tej sprawy i argumentację sądu.
Wyznaczanie linii brzegowej odbywa się na podstawie decyzji podejmowanej na żądanie podmiotu mającego interes faktyczny lub prawny. Czy trwały zarządca nieruchomości może skutecznie zainicjować procedurę administracyjną w celu jej ustalenia? Przeczytasz też, jakie są stanowiska WSA, NSA i SN na temat ustalenia linii brzegu na podstawie orzeczeń sądowych.
Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.
Działalność związana z przetwarzaniem odpadów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymaga uzyskania stosownego zezwolenia. Wniosek o wydanie takiego zezwolenia należy złożyć do odpowiedniego organu. Przygotowanie wniosku wymaga zgromadzenia niezbędnych dokumentów oraz informacji określonych w ustawie. Koszt uzyskania decyzji zależy od wielu czynników i może być różny w zależności od konkretnej sytuacji. W artykule ekspert radzi, jakie dokumenty są konieczne i których przepisów należy przestrzegać.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków podlega regulacjom prawnym w zakresie przepisów Prawa budowlanego, Prawa ochrony środowiska i Prawa wodnego. Przepisy te w wielu przypadkach są niespójne i budzą sporo problemów interpretacyjnych. Pomożemy Ci usystematyzować wiedzę w tym zakresie.
Bardzo często formą współpracy przedsiębiorców jest tzw. umowa konsorcjum. Stanowi ona bardzo dużą szansę dla wykonawcy, który nie spełnia warunków udziału w postępowaniu bądź innych wymogów zamawiającego, jest zawiązanie konsorcjum. W niniejszym artykule omówiona zostanie m.in. jakie wymogi formalne musi spełniać podmiot, który chce wspólnie złożyć ofertę i realizować zamówienie oraz wskazane zostaną cechy tego typu współpracy.