Polska powinna skupić się na szybszym rozwoju OZE
Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu opublikowała stanowisko w sprawie reformy rynku energii elektrycznej Unii Europejskiej. Przede wszystkim skupiła się na odnawialnych źródłach energii.
Niedawno Komisja Europejska przedstawiła propozycje reformy rynku energii elektrycznej. Zaproponowała zmiany mające na celu większe uniezależnienie rachunków za energię elektryczną dla klientów od cen energii na rynkach krótkoterminowych. Chodzi m.in. o przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz promocję alternatyw dla gazu ziemnego w zakresie bilansowania systemu elektroenergetycznego.
Dwustronne kontrakty różnicowe
Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu popiera upowszechnienie stosowania dwustronnych kontraktów różnicowych dla nowych instalacji OZE.
W okresach, gdy ceny rynkowe przewyższają ceny w kontraktach różnicowych, generowana nadwyżka powinna być przeznaczona na cele związane ze wsparciem transformacji energetycznej po stronie odbiorców końcowych, w szczególności ubogich energetycznie. Tutaj chodzi o instalacje OZE i pompy ciepła lub termomodernizację budynków.
Kontrakty PPA
Równolegle należy wspierać rozwój kontraktów PPA na energię odnawialną. Obecnie w Polsce stosuje się je w ograniczonym zakresie, a mogą znacznie obniżać koszty energii zwłaszcza dla większych odbiorców przemysłowych.
Jednocześnie dostęp do kontraktów PPA powinien być ułatwiany także dla mniejszych odbiorców energii, np. poprzez agregację podmiotów po stronie popytowej. Należy przy tym rozważyć dodatkowe rozwiązania zabezpieczające ryzyko kontrahenta, aby ułatwić zawieranie takich umów większej grupie podmiotów.
Szybszy rozwój OZE
Zdaniem Rady Polska powinna zapewnić co najmniej 50% udziału OZE w produkcji energii elektrycznej w 2030 roku. Nowy cel powinien być odzwierciedlony w rewizji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku i w kolejnym Zintegrowanym Planie na rzecz Energii i Klimatu.
Do jego realizacji należy odblokować istniejące bariery regulacyjne oraz modernizować sieci i wdrażać całą gamę mechanizmów elastyczności zarówno po stronie podażowej, jak i popytowej.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: rada-energetyczna.pl