Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKarty charakterystyk substancji chemicznych są niezbędnym elementem zarządzania ryzykiem związanym z używaniem, przechowywaniem i transportem substancji chemicznych w miejscach pracy. W artykule omówimy, kiedy substancja musi mieć kartę charakterystyki, jakie informacje zawiera oraz jakie zmiany wprowadzono w 2023 roku.
Substancje i mieszaniny, które powodują zagrożenie powinny zostać właściwie oznakowane przez dostawcę (producenta, importera), aby ostrzec ich użytkowników przed zagrożeniami, jakie stwarzają.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.
Od 1 stycznia 2023 r. karty charakterystyki muszą być opracowane zgodnie z najnowszym szablonem karty charakterystyki, określonym w rozporządzeniu 2020/878/UE.
Jeżeli w magazynie są przechowywane substancje w opakowaniach (beczkach, pojemnikach), które mogą ulec rozszczelnieniu, trzeba zastosować system zabezpieczeń chroniący środowisko przed zanieczyszczeniem, np. w przypadku możliwości przedostania się do gruntu substancji niebezpiecznych.
Producenci i importerzy substancji, których tonaż przekracza 1 Mg rocznie, zobowiązani są do rejestracji substancji w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Rejestracja odnosi się do substancji w ich postaci własnej, będących składnikiem mieszanin oraz substancji zawartych w niektórych rodzajach wyrobów.