Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dobie rosnącej świadomości ekologicznej i dbałości o środowisko naturalne, odpowiednie zarządzanie odpadami stanowi jedno z kluczowych wyzwań zarówno dla przedsiębiorstw, jak i instytucji publicznych. Firmy wytwarzające odpady mają obowiązek nie tylko ich prawidłowej segregacji i magazynowania, ale także przekazywania do odpowiednich odbiorców, którzy zajmują się ich dalszym przetwarzaniem lub utylizacją.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków lub zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, zwane popularnie szambami, stanowią indywidualne rozwiązania w zakresie odprowadzania ścieków bytowych z prywatnych posesji. Takie metody znajdują zastosowanie zazwyczaj w gminach na terenach nieskanalizowanych, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest w tym rejonie technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Znowelizowane przepisy prawne w zakresie monitoringu i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków nakładają na właścicieli nieruchomości, a w szczególności na gminy szereg nowych obowiązków. Sprawdź szczegóły.
W trakcie webinaru przedstawione zostaną wymogi prawne dotyczące przeprowadzania kontroli w firmach przez organ kontrolny, tak jak WIOŚ, a także wymogi dotyczące kontroli dokumentacji w BDO przez Urząd Marszałkowski. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rodzaje kar mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia oraz jaka jest wysokość wymiaru kary. Następnie przedstawione zostaną zasady przeprowadzania kontroli w firmach, w tym proces wydawania przez organ kontrolny zaleceń pokontrolnych, obowiązku podpisania protokołu oraz procedura wydawania decyzji. Webinar zakończy się omówieniem, jakich błędów należy unikać w zarządzaniu gospodarką odpadami, aby uniknąć nałożenia kary podczas kontroli.
Jakie przepisy należy stosować w stosunku do wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych? Na kim ciąży obowiązek utrzymywania w należytym stanie tych wylotów? W przypadku nieprzestrzegania przepisów mogą być nałożone sankcje, które mogą obejmować kary finansowe lub wymóg przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych
Pożary na składowiskach odpadów stanowią istotne wyzwanie zarówno dla branży odpadów, jak i dla ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. W okresie 2017–2022 w Polsce odnotowano aż 754 przypadki pożarów w miejscach gromadzenia odpadów, w tym również na nielegalnych składowiskach. Czy rząd podejmuje jakieś konkretne działania w celu zwalczania tego problemu? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, gdzie przedstawione są podejmowane przez rząd inicjatywy w tej kwestii i obecny stan prawny.
Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?
Wziąwszy pod uwagę sytuację, która wystąpiła na Odrze, przedsiębiorcy, jak też osoby prywatne powinny się spodziewać wzmożonych kontroli w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Jakie kary grożą właścicielom nieruchomości za naruszenia w tej kwestii?