Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?
Z artykułu dowiesz się:
Obecnie dochodzi m.in. do spalania drewna (Lasy Państwowe odnotowały zwiększenie kradzieży tego surowca) oraz odpadów. Niepokojące informacje pochodzą m.in. od organizacji odzysku, które mają problemy z potwierdzeniem recyklingu olejów odpadowych. Z obserwacji branżowych wynika, że oleje odpadowe nie są przekazywane do recyklingu i są magazynowane w celu spalania w okresie zimowym. Spalanie olejów odpadowych poza instalacjami jest niezgodne z prawem – głównie ze względu na emisję zanieczyszczeń do powietrza.
Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli dotyczącej wykorzystania biomasy do produkcji energii przez wiodących producentów. Zdaniem NIK dostępne dla wytwórców systemy wsparcia nie zapewniały stabilnego rozwoju produkcji energii elektrycznej z biomasy.
Z artykułu dowiesz się jak zgodnie z prawem ocenić, czy kolektory słoneczne powinny być traktowane jako urządzenia wolnostojące czy inne niż wolnostojące.
Operatorzy systemów dystrybucyjnych muszą do 15 września przekazać URE informacje dotyczące działających na ich terenie w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2022 r. sprzedawców energii o największym wolumenie sprzedaży odbiorcom końcowym przyłączonym do sieci dystrybucyjnej.