Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNaturalna retencja to zdolność do gromadzenia i przechowywania wody w określonym czasie. W tym aspekcie oprócz zbiorników naturalnych oraz sztucznych szczególnie istotną rolę pełni gleba na terenach zielonych, np. las, łąka, park, wszelkie tereny niezagospodarowane określane mianem powierzchni biologicznie czynnej. W tym przypadku naturalna retencja nie służy do magazynowania wody w celu jej bezpośredniego wykorzystania, a pełni kluczową rolę polegającą na ochronie i odnowie zasobów wodnych poprzez regulację i kontrolę obiegu wody w środowisku naturalnym. Ze względu na jej znaczenie, zmniejszanie naturalnej retencji zostało uregulowane w przepisach ustawy Prawo wodne.
Od początku 2024 roku, osoby kupujące jedzenie na wynos i napoje w jednorazowych opakowaniach, są zobowiązane do uiszczenia dodatkowych opłat. Te dodatkowe koszty mają na celu zachęcenie do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań. Jakie są te opłaty i jak należy je płacić? Przypominamy o nowym obowiązku.
Ebook to kompendium wiedzy na temat korzystania z zasobów wodnych w kontekście gospodarczym i prawnym. Szczegółowo omawia, czym są usługi wodne, przedstawiając je jako niezbędny element zarządzania zasobami wodnymi dla gospodarstw domowych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw. Wyjaśnia różnice między powszechnym, zwykłym oraz szczególnym korzystaniem z wód, podkreślając ich znaczenie w codziennym życiu i działalności gospodarczej.
Rok 2024 rozpoczął się z nowymi wyzwaniami i regulacjami dotyczącymi sprawozdawczości w ochrony środowiska, które mają istotny wpływ na wytwórców odpadów w Polsce. W I kwartale zostały wprowadzone zaostrzone przepisy i wymogi, które nie tylko zwiększają odpowiedzialność firm, ale również wprowadzają nowe aspekty sprawozdawcze. Przedstawiamy aktualne obowiązki wytwórców odpadów i terminy, jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.
Dyrektywa SUP nie tylko ogranicza obrót niektórymi jednorazowymi, plastikowymi wyrobami, ale także wprowadza konieczność istotnych zmian, obejmujących m.in. wprowadzenie nowych opłat dla przedsiębiorców. Celem tych opłat jest pokrycie kosztów związanych z zarządzaniem odpadami pochodzącymi z produktów wymienionych w aktualizowanych przepisach. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w ramach cyklu, w którym ekspert omawia nowe obowiązki przedsiębiorców, produkty podlegające zmianom oraz stawki opłat, które zostaną wprowadzone.