TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Sprawozdania i opłaty - Opłaty

Tematyka

Jak obliczyć emisję z ładowania wózków elektrycznych?

Pytanie: Jak obliczyć emisję substancji szkodliwych z ładowania wózków elektrycznych? Stanowisko nie posiada emitora i brak jest możliwości przeprowadzenia pomiarów emisyjnych?
Pytania i odpowiedziOpłaty

Obliczanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji

Naturalna retencja to zdolność do gromadzenia i przechowywania wody w określonym czasie. W tym aspekcie oprócz zbiorników naturalnych oraz sztucznych szczególnie istotną rolę pełni gleba na terenach zielonych, np. las, łąka, park, wszelkie tereny niezagospodarowane określane mianem powierzchni biologicznie czynnej. W tym przypadku naturalna retencja nie służy do magazynowania wody w celu jej bezpośredniego wykorzystania, a pełni kluczową rolę polegającą na ochronie i odnowie zasobów wodnych poprzez regulację i kontrolę obiegu wody w środowisku naturalnym. Ze względu na jej znaczenie, zmniejszanie naturalnej retencji zostało uregulowane w przepisach ustawy Prawo wodne.

Porada ekspertaOpłaty
29.07.2024

Od 2024 roku wprowadzono dodatkowe opłaty za jednorazowe opakowania - Dyrektywa SUP

Od początku 2024 roku, osoby kupujące jedzenie na wynos i napoje w jednorazowych opakowaniach, są zobowiązane do uiszczenia dodatkowych opłat. Te dodatkowe koszty mają na celu zachęcenie do korzystania z bardziej ekologicznych rozwiązań. Jakie są te opłaty i jak należy je płacić? Przypominamy o nowym obowiązku.

Porada ekspertaOpakowania
18.03.2024

Kogo dotyczy obowiązek płacenia opłaty recyklingowej od toreb foliowych?

Pytanie: Mam pytanie odnośnie opłaty recyklingowej. Czy torby z tworzyw sztucznych wielokrotnego użytku o pojemności 35 litrów lub większej mogą być zwolnione z tej opłaty? Czy przewidziane są jakieś wyjątki od tej reguły?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Opłaty za usługi wodne - ebook

Ebook to kompendium wiedzy na temat korzystania z zasobów wodnych w kontekście gospodarczym i prawnym. Szczegółowo omawia, czym są usługi wodne, przedstawiając je jako niezbędny element zarządzania zasobami wodnymi dla gospodarstw domowych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorstw. Wyjaśnia różnice między powszechnym, zwykłym oraz szczególnym korzystaniem z wód, podkreślając ich znaczenie w codziennym życiu i działalności gospodarczej.

eBookOpłaty

Obowiązki wytwórcy odpadów w I kwartale 2024 - sprawozdawczość i regulacje

Rok 2024 rozpoczął się z nowymi wyzwaniami i regulacjami dotyczącymi sprawozdawczości w ochrony środowiska, które mają istotny wpływ na wytwórców odpadów w Polsce. W I kwartale zostały wprowadzone zaostrzone przepisy i wymogi, które nie tylko zwiększają odpowiedzialność firm, ale również wprowadzają nowe aspekty sprawozdawcze. Przedstawiamy aktualne obowiązki wytwórców odpadów i terminy, jakie powinien mieć na uwadze taki podmiot.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
16.01.2024

Cykl Dyrektywa SUP - Nowe opłaty

Dyrektywa SUP nie tylko ogranicza obrót niektórymi jednorazowymi, plastikowymi wyrobami, ale także wprowadza konieczność istotnych zmian, obejmujących m.in. wprowadzenie nowych opłat dla przedsiębiorców. Celem tych opłat jest pokrycie kosztów związanych z zarządzaniem odpadami pochodzącymi z produktów wymienionych w aktualizowanych przepisach. Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym artykułem w ramach cyklu, w którym ekspert omawia nowe obowiązki przedsiębiorców, produkty podlegające zmianom oraz stawki opłat, które zostaną wprowadzone.

Porada ekspertaGospodarka odpadami
29.08.2023

Ustawa SUP a firma produkująca i pakująca produkt spożywczy

Pytanie: W firmie produkujemy i pakujemy sypki produkt spożywczy w opakowanie typu PET. Zastanawiamy się, czy podlegamy pod zmianę w ustawie w sprawie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych (tzw. SUP)?
Pytania i odpowiedziOpłaty

Opłata za opakowania po półproduktach sprowadzonych do Polski

Pytanie: Firma kupuje za granicą surowiec do produkcji paszy dla zwierząt (produkty uboczne kategorii 3). Czy opakowania w których są one dostarczane są wprowadzonym do Polski opakowaniem? Czy należy wykazać ich masę we wprowadzanych opakowaniach na rynek i naliczyć opłatę produktową?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Opłaty za przeładunek oleju napędowego - wskaźniki emisji

Pytanie:
Proszę o podanie wskaźników emisji dla przeładunku oleju napędowego. Czy raportowanie emisji z przeładunku oleju napędowego należy wykonać zgodnie z lokalizacją zbiorników na olej napędowy czy tak jak inne paliwa w miejscu lokalizacji siedziby firmy.
Pytania i odpowiedziKOBiZE
Opłata za korzystanie ze środowiska jest regulowana przez ustawę Prawo ochrony środowiska, ustalana jest przez podmioty korzystające ze środowiska za okres, w którym korzystanie miało miejsce. Opłaty należy wnieść za rok kalendarzowy na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego do 31 marca następnego roku. Podmioty korzystające ze środowiska muszą również przedłożyć marszałkom województw wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnych opłat. Opłaty za korzystanie ze środowiska dotyczą różnych rodzajów działalności, takich jak wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, składowanie odpadów oraz emisja gazów cieplarnianych. System opłat za korzystanie ze środowiska opiera się na stawkach określonych w odpowiednich rozporządzeniach i obwieszczeniach. W przypadku gdy roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 100 zł, nie przedkłada się wykazów o zakresie korzystania ze środowiska. Opłat nie wnosi się, jeśli roczna wysokość opłaty dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł.