TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Ustalono cenę referencyjną energii elektrycznej z OZE

Dnia 4 listopada 2022 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcję.

Rozporządzenie określa:

  • maksymalną cenę w złotych za 1 MWh, za jaką może zostać sprzedana przez wytwórców w drodze aukcji energia elektryczna z odnawialnych źródeł energii, zwana „ceną referencyjną”, oraz
  • okres, w którym przysługuje obowiązek zakupu oraz okres, w którym przysługuje prawo do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii, przysługujące wytwórcom, obowiązujący wytwórców, którzy w danym roku wygrają aukcję.

Poziomy cen referencyjnych

Ustalone poziomy cen referencyjnych mają zapewnić możliwość przeprowadzenia jeszcze w 2022 roku aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Stanowią także podstawę do wyliczenia dla biogazowni i elektrowni wodnych tzw. stałych cen zakupu.

Stałe ceny zakupu wynoszą odpowiednio:

  1. 95% odpowiedniej ceny referencyjnej - w przypadku wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 500 kW;
  2. 90% odpowiedniej ceny referencyjnej - w przypadku wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 500 kW i nie większej niż 1 MW.

Wzrost cen referencyjnych

W opublikowanym rozporządzeniu przewidziano wzrost cen referencyjnych dla wszystkich rodzajów instalacji od 10% do ponad 25% w stosunku do cen uprzednio wyznaczonych. Istotny wzrost cen referencyjnych związany jest przede wszystkim z wyższymi kosztami wytwarzania energii, na które złożyły się wzrost cen materiałów, towarów i usług, a także wysokie koszty finansowania inwestycji.

Ceny referencyjne dla instalacji hybrydowych pozostały na poziomie zerowym, z uwagi na brak notyfikacji tego obszaru systemu aukcyjnego oraz planowane głębokie zmiany tego mechanizmu w ramach nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC99).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska