Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW trakcie webinaru przedstawione zostaną wymogi prawne dotyczące przeprowadzania kontroli w firmach przez organ kontrolny, tak jak WIOŚ, a także wymogi dotyczące kontroli dokumentacji w BDO przez Urząd Marszałkowski. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rodzaje kar mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia oraz jaka jest wysokość wymiaru kary. Następnie przedstawione zostaną zasady przeprowadzania kontroli w firmach, w tym proces wydawania przez organ kontrolny zaleceń pokontrolnych, obowiązku podpisania protokołu oraz procedura wydawania decyzji. Webinar zakończy się omówieniem, jakich błędów należy unikać w zarządzaniu gospodarką odpadami, aby uniknąć nałożenia kary podczas kontroli.
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorców będą obowiązywać liczne zmiany związane z obrotem jednorazowymi plastikowymi wyrobami. W tym tygodniu omawiana jest kwestia dotycząca obowiązku umieszczania odpowiednich oznaczeń na niektórych produktach z tworzyw sztucznych. Przedstawiony zostanie dokładny wygląd tych oznaczeń oraz informacja o rodzajach produktów, na których konieczne będzie ich umieszczenie.
Dyrektywa SUP poza produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych przewiduje również ograniczenia dotyczące wprowadzania do obrotu narzędzi połowowych z tworzyw sztucznych, ze względu na ich znaczący wpływ na zanieczyszczenie środowiska morskiego. Przeczytaj poradę eksperta, który szczegółowo przedstawi wszystkie zmiany, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2024.
W związku z Dyrektywą SUP przedsiębiorcy staną przed koniecznością wprowadzenia niezbędnych zmian. Od 24 maja br. zaczęła obowiązywać ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. W tym tygodniu nasz ekspert opisuje nowe obowiązki, które będą dotyczyły przedsiębiorców z branży gastronomicznej i sklepów spożywczych mających tzw. garmażerkę.
Prowadzenie działalności w zakresie działalność opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wiąże się z koniecznością składania odpowiednich sprawozdań. Czasem jednak, z różnych przyczyn, sprawozdanie może zostać uznane za nierzetelne. W naszym artykule omówimy, co to dokładnie oznacza i jakie są związane z tym konsekwencje.
Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat w gospodarce wodno-ściekowej, czyli m.in.: opłaty legalizacyjnej, opłaty podwyższonej za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz stawki opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych. Ile dokładnie wyniosą?
Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?
Wziąwszy pod uwagę sytuację, która wystąpiła na Odrze, przedsiębiorcy, jak też osoby prywatne powinny się spodziewać wzmożonych kontroli w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Jakie kary grożą właścicielom nieruchomości za naruszenia w tej kwestii?