Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNa podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska, podmioty korzystające ze środowiska, takie jak przedsiębiorstwa lub instytucje, są zobowiązane do ponoszenia opłat za emisję zanieczyszczeń lub składowanie odpadów. Kwota opłaty zależy od rodzaju i skali korzystania ze środowiska, a jej niewniesienie lub nieprawidłowe rozliczenie może skutkować nałożeniem dodatkowych sankcji. Pobierz wzór wykazu.
Umowa konsorcjum to porozumienie między dwoma lub większą liczbą podmiotów (np. firm, organizacji), które decydują się połączyć swoje zasoby i kompetencje w celu realizacji wspólnych projektów. Jest to szansa dla wykonawcy, który nie spełnia wymogów niezbędnych do udziału w postępowaniu lub innych kryteriów stawianych przez zamawiającego.
Pełnomocnictwo powinno spełniać określone kryteria i zawierać niezbędne informacje. Przygotowany wzór obejmuje wszystkie te elementy, zgodnie z oficjalną witryną BDO.
Utrata statusu odpadów powstałych w procesie energetycznego spalania paliw jest możliwa po spełnieniu łącznie wszystkich warunków określonych w rozporządzeniu ministra środowiska z 27 października 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 2330). Potwierdzeniem, że te warunki ostały spełnione jest oświadczenie, którego wzór znajduje się w załączniku.
Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie węglowodorów ze złoża, a w przypadku uzyskania koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża − uzyskał decyzję inwestycyjną, musi, co pół roku przedkładają organowi koncesyjnemu i wierzycielom informację dotyczącą opłaty za wydobyte węglowodory.
Posiadacz odpadów prowadzący punkt zbierania odpadów metali jest obowiązany, przy przyjmowaniu tych odpadów od osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, do wypełniania formularza przyjęcia odpadów metali w dwóch egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla przekazującego i dla przyjmującego odpady.
W przypadku przyjmowania niekompletnego pojazdu przedsiębiorca prowadzący stację demontażu jest obowiązany do wydania zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu. Zaświadczenia nie wydaje się jeśli nie jest możliwe ustalenie cech identyfikacyjnych pojazdu, o których mowa w art. 66 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
Zgodnie z art. 13 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przedsiębiorca wprowadzający do obrotu sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych jest zobowiązany do informowania konsumentów m.in. o systemach zwrotu zużytego sprzętu. Informację należy dołączyć do sprzętu, np. w instrukcji obsługi lub na opakowaniu.
Zgodnie z art. 42 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, który sprzedaje produkty w opakowaniach, jest obowiązany przekazywać konsumentom informacje o dostępnych systemach zwrotu, zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych, zasadach właściwego postępowania z odpadami opakowaniowymi oraz znaczeniu oznaczeń stosowanych na opakowaniach. Informacje te udostępnia się co najmniej przez wywieszenie ich w miejscu sprzedaży. Kara za brak informacji wynosi od 500 zł do 20 000 zł.
DPR jest dokumentem, który potwierdza przetworzenie odpadów opakowaniowych w instalacjach zlokalizowanych na terenie Polski. Zgodnie z ustawą o odpadach wnioskowanie o DPR i wstawianie tych dokumentów powinno być możliwe w systemie BDO, ale nie uruchomiono tej funkcjonalności. W związku z tym wnioskowanie nadal odbywa się w formie papierowej – według wzorów wypracowanych przez branżę. We wniosku należy wskazać numery kart przekazania odpadów (KPO).