SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na inwestycje OZE oraz energetyczne

Od 25 listopada 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programów priorytetowych „Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej” oraz „Przemysł energochłonny - OZE”. Programy są dedykowane przedsiębiorcom posiadającym tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

Wnioski o dofinansowanie w formie pożyczki będzie można składać w trybie ciągłym do 30 kwietnia 2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

Co obejmuje wsparcie?

Program „Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej” przewiduje wsparcie na inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej zgodne z obwieszczeniem Ministra Klimatu i Środowiska z 22 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego wykazu inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej z wyłączeniem inwestycji termomodernizacyjnych i remontowych oraz pkt 3 ppkt 5 i 6 załącznika do obwieszczenia.

Do dofinansowania w ramach programu priorytetowego zalicza się przede wszystkim inwestycje polegające na:

  • budowie instalacji do odzysku ciepła technologicznego i wykorzystania go w dalszym ciągu technologicznym;

  • podnoszeniu efektywności energetycznej, w wyniku której następuje ograniczenie zużycia energii elektrycznej pobieranej z sieci KSE, w tym budowie informatycznych systemów nadzoru nad zużyciem, produkcją i magazynowaniem energii z funkcją optymalizacji zarządzania.

Program „Przemysł energochłonny - OZE” przewiduje natomiast wsparcie na inwestycje dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wraz z magazynem energii, bądź podłączeniem ich do sieci zakładowej i/lub dystrybucyjnej/przesyłowej.

Warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach inwestycji. Warunkiem udzielenia dofinansowania jest wykorzystanie co najmniej 80% wytworzonej energii na cele własne.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Aby zakwalifikować się do podanego zakresu programu „Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej”, należy spełnić łącznie poniższe warunki:

  • złożenie wniosku do programu jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego;

  • inwestycja objęta dofinansowaniem musi wynikać z rekomendacji audytu energetycznego (zweryfikowanego przez NFOŚiGW na etapie oceny wniosków o dofinansowanie, a oszczędność energii końcowej ma być nie mniejsza niż 10%).

Warunkiem udzielenia wsparcia w ramach programu „Przemysł energochłonny - OZE” na magazyn energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach inwestycji. Warunkiem udzielenia dofinansowania jest wykorzystanie co najmniej 80% wytworzonej energii na cele własne.

Ile wyniesie pomoc?

Dofinansowanie dla programu „Przemysł energochłonny – poprawa efektywności energetycznej”:

  • w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych, 

  • premia do 20% wypłaconej kwoty pożyczki na warunkach preferencyjnych. 

Dofinansowanie dla programu „Przemysł energochłonny - OZE”:

  • w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych,

  • premia do 30 % wypłaconej kwoty pożyczki na warunkach preferencyjnych.

Dla inwestycji realizowanych w formule „project finance" obowiązuje wymóg udziału środków własnych wnioskodawcy w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowanych inwestycji, wniesionego w postaci udziału kapitału zakładowego pokrytego wkładem pieniężnym.

Jeżeli dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, musi być udzielane zgodnie z regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej.

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/nfosigw

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska