Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW trakcie webinaru przedstawione zostaną wymogi prawne dotyczące przeprowadzania kontroli w firmach przez organ kontrolny, tak jak WIOŚ, a także wymogi dotyczące kontroli dokumentacji w BDO przez Urząd Marszałkowski. Uczestnicy dowiedzą się, jakie rodzaje kar mogą zostać nałożone za poszczególne naruszenia oraz jaka jest wysokość wymiaru kary. Następnie przedstawione zostaną zasady przeprowadzania kontroli w firmach, w tym proces wydawania przez organ kontrolny zaleceń pokontrolnych, obowiązku podpisania protokołu oraz procedura wydawania decyzji. Webinar zakończy się omówieniem, jakich błędów należy unikać w zarządzaniu gospodarką odpadami, aby uniknąć nałożenia kary podczas kontroli.
Prowadzenie działalności w zakresie działalność opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wiąże się z koniecznością składania odpowiednich sprawozdań. Czasem jednak, z różnych przyczyn, sprawozdanie może zostać uznane za nierzetelne. W naszym artykule omówimy, co to dokładnie oznacza i jakie są związane z tym konsekwencje.
Wysokość kary za nielegalne wycięcie drzewa nalicza się, mnożąc wysokość opłaty, jaką należałoby wnieść do urzędu za usunięcie tego drzewa, razy dwa. Czy tak dotkliwa kara może zostać umorzona w szczególnych przypadkach?
Jeżeli za nielegalne, międzynarodowe przemieszczanie odpadów odpowiedzialność ponosi wysyłający, wezwanie w sprawie odpowiedniego ich zagospodarowania kierowane jest najpierw do zgłaszającego przywóz. Nie ma znaczenia, że jego siedziba jest poza UE. Tak stwierdził NSA.
Zdarza się, że podczas kontroli lub porządkowania spraw formalnych na jaw wychodzą błędy w dokumentacji. Co zrobić, w takiej sytuacji? Kto poniesie konsekwencje? Czy można liczyć na zmniejszenie kary, powołując się na niewiedzę o tym, że pracownik źle prowadził dokumentację?
W niektórych sprawach, organ administracji publicznej może zlecić wykonanie opinii przez biegłego. Pamiętaj jednak, że nie musisz czekać, bo Ty też możesz wystąpić do organu o to, aby zlecił wykonanie opinii.
Prawidłowo napisane odwołanie zwiększa szansę na wygraną. Żeby było skuteczne, musi być dobrze uzasadnione.
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją administracyjną, którą wydał WIOŚ, możesz złożyć wniosek o jej unieważnienie. Do kogo złożyć taki wniosek i czy zawsze zostanie pozytywnie rozpatrzony?
Jeśli nie zgadasz się z decyzją wydaną przez WIOŚ lub inny organ do tego upoważniony, możesz się odwołać. To gdzie złożyć odwołanie, będzie zależało od tego, kto wydał daną decyzję.