SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Szybsza integracja OZE z systemem elektroenergetycznym

Projekt ustawy z dnia 4 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku wpłynął do Rządowego Centrum Legislacji w poniedziałek 10 października. Jakie zmiany przewiduje?

Projekt jest zwolniony z obowiązku opracowywania założeń projektu ustaw na podstawie wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Skrócenie i uproszczenie procedur

Zdaniem Ministra Klimatu i Środowiska, który jest wnioskodawcą tego projektu, ostatnie lata wiązały się z intensywnym rozwojem krajowego rynku energii elektrycznej. Kolejne wyzwania w tym zakresie sprawiają, że „ryzyko ewentualnych spowolnień w rozwoju sieci dystrybucyjnej w obszarach kluczowych dla zapewnienia gwarancji stałych i niezawodnych dostaw energii elektrycznej do odbiorców może zostać zagrożone lub spotkać się z niewspółmiernie dużym wysiłkiem po stronie operatorów związanym z koniecznością ich realizacji”.

Dlatego należy wykorzystać istniejące mechanizmy prawne, które umożliwią znaczne skrócenie oraz uproszczenie procedur administracyjnych związanych z realizacją inwestycji w sieci dystrybucyjne elektroenergetyczne o szczególnym znaczeniu dla funkcjonowania krajowego rynku oraz gwarantujących pewne i stabilne dostawy do odbiorców.

Specustawa przesyłowa

W tym celu rozwój niektórych projektów dystrybucyjnych jest kluczowy dla realizacji strategicznych celów energetycznych wskazanych w dokumencie Polityka energetyczna Polski do 2040 r., w szczególności w zakresie celu szczegółowego 2 część B (Rozbudowa elektroenergetycznej infrastruktury energetycznej). Chodzi tu o przekształcenie systemu elektroenergetycznego z systemu jednokierunkowego (tzw. pasywnego) w system dwukierunkowy (aktywny), z aktywnym udziałem odbiorców energii elektrycznej.

Ponadto rozwój sieci dystrybucyjnych przyczyni się do skuteczniejszej i szybszej integracji odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym. By przyspieszyć inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną kluczową dla systemu elektroenergetycznego oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, MKiŚ proponuje objęcie niektórych inwestycji dystrybucyjnych reżimem specustawy przesyłowej. Pozwoli to na skrócenie kluczowych projektów inwestycyjnych. 

Źródło: legislacja.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska