Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJakie procedury prawne, włączając w to uzyskiwanie zezwoleń, powinien zastosować rolnik, który zamierza używać osadu ściekowego z zakładowej lub komunalnej oczyszczalni ścieków na swoim polu? Czy dopuszczalne jest stosowanie osadu z przydomowej oczyszczalni ścieków jako nawozu? Okazuje się, że możliwości różnią się w zależności od rodzaju osadu.
Rozpoczęcie inwestycji budowlanych wiąże się z koniecznością uzyskania różnego rodzaju pozwoleń. Również elementy takie jak omawiana tu kanalizacja odprowadzająca wodę opadową i roztopową, muszą zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami. W poniższym artykule omawiamy kwestie dotyczące uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Decyzja określająca środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Czy likwidacja stawu będzie się zaliczała do takich przedsięwzięć? Jakich jeszcze formalności trzeba dopełnić.
Jeżeli przedsiębiorca planuje uruchomić przedsięwzięcie, które zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, musi opracować raport oddziaływania na środowisko. Takim przedsięwzięciem jest m.in. ferma drobiu. W tekście omówimy kluczowe kwestie, które pomogą skrócić procedurę związaną z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, której jednym z elementów jest przygotowanie raportu.
Pomimo ogólnego celu mającego wpłynąć pozytywnie na środowisko nowe przepisy nie są korzystne dla inwestorów. Przede wszystkim ułatwią one działania osobom, które będą chciały zablokować dany proces inwestycyjny. Ponadto nowelizacja wzmocni pozycję organizacji ekologicznych, które będą mogły skuteczniej niż do tej pory wstrzymywać realizację przedsięwzięć.
Procedura wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest niezwykle czasochłonna, a czas jej trwania jest głównie uzależniony od szczegółowości karty informacyjnej przedsięwzięcia, bądź raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Podpowiadamy, jakich błędów unikać i na co zwrócić uwagę, by nie przedłużać dodatkowo tego procesu.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zbieranie odpadów wymaga (poza zezwoleniem na zbieranie odpadów) także uzyskania duś. Duś wydaje się przed uzyskaniem decyzji na zbieranie odpadów.