Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKtóre przepisy regulują kwestię częstotliwości wykonywania badań jakości odprowadzanych ścieków przemysłowych? Jaki powinien być zakres tych badań? Czy ma znaczenie, w jaki sposób odprowadzamy te ścieki?
Chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT) to wskaźnik ilości zanieczyszczeń wód i ścieków, który odgrywa kluczową rolę w ocenie jakości ścieków przemysłowych. Wysokie wartości ChZT mogą prowadzić do poważnych problemów środowiskowych. W artykule omawiamy, kiedy poziom ChZT jest najwyższy, jakie są jego źródła oraz jakie metody można zastosować, aby skutecznie obniżyć jego poziom.
W sytuacji, gdy dany teren nie posiada kanalizacji deszczowej ani naturalnych odbiorników wód opadowych lub roztopowych, konieczne jest znalezienie indywidualnych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań, w przypadku sprzyjających warunków, może być wprowadzenie wód opadowych lub roztopowych do gruntu poprzez studnie chłonne.
W ustawie Prawo wodne, w której używane jest określenie otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji, brak jest legalnej definicji tego pojęcia. Dlatego jego znaczenie należy wywodzić ze znaczenia poszczególnych pojęć zawartych w definicjach słownikowych oraz, jeżeli jest to możliwe, w innych aktach prawnych. Jak zatem zdefiniować to pojęcie?
Osady ściekowe są pozostałością po procesie oczyszczania ścieków, a ich właściwe zagospodarowanie jest kluczowe dla ochrony środowiska. Dzięki zawartości wartościowych substancji odżywczych, możliwości produkcji energii oraz biogazu, osady te stanowią cenny zasób. Jakie są możliwości wykorzystania osadów ściekowych w rekultywacji składowisk odpadów? Sprawdź szczegóły.
Jeśli jesteś właścicielem przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m³/d, ważne jest, abyś znał swoje obowiązki dotyczące jakości ścieków. Poniżej przedstawiamy kluczowe zasady, które musisz przestrzegać, aby działać zgodnie z przepisami prawa.
W poszukiwaniu nowych niekonwencjonalnych źródeł energii w ostatnich latach szczególny nacisk kładzie się na rozwiązania związane z wytwarzaniem energii odnawialnej i gospodarką obiegu zamkniętego. W tym zakresie olbrzymie możliwości tkwią w wykorzystaniu potencjału ciepła odpadowego, które powstaje między innymi w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków. Idąc krok dalej, zwrócono uwagę na samo medium – ścieki komunalne, a w szczególności zawartą w nich energię cieplną i olbrzymi potencjał pod kątem jej odzysku.
Planując inwestycję budowlaną, istotne jest uwzględnienie środowiskowych aspektów, zwłaszcza związanych z zużyciem wody. Zarówno podczas eksploatacji budynku, jak i w procesie wytwarzania ścieków, istnieje potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.