TEMATYKA

NARZĘDZIE
DO KLASYFIKACJI
ODPADÓW

Uzyskaj bezterminowy i nieograniczony
dostęp do narzędzia!

Sprawdź jak łatwo możesz zdefiniować kod odpadu!

Narzędzia do klasyfikacji odpadów pozwoli Ci w prosty i bezbłędny sposób odnaleźć kod odpadu, bez konieczności przeszukiwania wielostronicowej tabeli znajdującej się w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów.

4 PROSTE KROKI

W czterech prostych krokach bezbłędnie odnajdziesz kod odpadu! Już nie musisz „na piechotę” przeszukiwać ponad 1000 pozycji w katalogu odpadów.

ZAWSZE AKTUALNE KODY

Korzystając z naszego narzędzia do klasyfikacji odpadów, masz zawsze GWARANCJĘ aktualnych danych.

BEZBŁĘDNIE DOPASUJESZ KOD

Już nie musisz się zastanawiać czy dany kod odpowiada rodzajowi Twojego odpadu. Zrobiliśmy to za Ciebie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę odpadu lub miejsce jego powstania.

Jak to działa?

Wystarczy, że w wyszukiwarce w zakładce „Szukaj po nazwie odpadu” wpiszesz nazwę odpadu np. „opiłki” lub „olej przepracowany” lub w zakładce „Szukaj po miejscu powstawania odpadu”, wpiszesz np. „gabinet lekarski” lub „warsztat samochodowy”, a szybko otrzymasz wyniki.

Dwie opcje wyszukiwania

W narzędziu do klasyfikacji odpadów znajdują się dwie zakładki do wyszukiwania kodów odpadów. Pierwsza służy do szukania po słowie kluczowym, a druga do szukania po miejscu lub procesie w którym powstaje odpad.

Karta odpadu do pobrania

Przy wielu kodach odpadów znajdziesz dodatkowo specjalne Karty Odpadów (w formie PDF do pobrania), dzięki którym poznasz szczegółowe informacje na temat Twojego odpadu m.in. rodzaje odpadu, skład chemiczny, opis odpadu, rodzaj magazynowania i zagospodarowania, a także możliwe błędy przy klasyfikacji odpadów.

Uzyskaj bezterminowy i nieograniczony
dostęp do narzędzia!

Wypróbuj teraz

KROK 1

Wybierz zakładkę „Szukaj po nazwie odpadu”. Wpisz nazwę odpadu np. piasek, żwir, papier, szkło, itd., a pojawi się lista Grup Odpadów, w których występuje dany odpad (poniżej każdej Grupy znajdziesz przykładowe Miejsca powstawania odpadów, w których mogą powstawać).

KROK 2

Wybierz jedną z Grup Odpadów. Rozwinie się lista Podgrup do których może należeć odpad. Korzystając z nazw Podgrup i podpowiedzi (przykładowe miejsca powstania odpadu) wyświetlanych pod każdą z nich, wybierz Podgrupę która odpowiada odpadowi.

KROK 3

Jesteś już blisko określenia poprawnego kodu odpadu. Po kliknięciu w Podgrupę, rozwinie się lista Rodzajów odpadów, do których należy odpad. Korzystając z nazw i podpowiedzi pod każdym z Rodzajów Odpadów wybierz najbardziej pasujący Rodzaj odpadu.

KROK 4

Wybrany sześciocyfrowy kod to kod, który będzie kodem Twojego odpadu. Uwaga: symbol „*” przy niektórych kodach oznacza że odpady o tych kodach mogą być uznane za niebezpieczne.

Do jakiego kodu zaklasyfikować odpad

Zgodnie z katalogiem odpadów zawartym w rozporządzeniu ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów, odpady klasyfikuje się według źródła ich powstania, przypisując im odpowiedni kod. Tryb ustalania kodu odpadu zawierają objaśnienia w rozporządzenia. Pomimo tego procedura klasyfikacji nie rzadko przysparza wiele trudności. Klasyfikacja odpadów opiera się na dwóch głównych wariantach określających, czy odpady są niebezpieczne, czy też nie. Właściwości odpadów, które czynią go niebezpiecznym wskazane są również w wyjaśnieniach do katalogu odpadów. Można oczywiście sugerować się oznaczeniem wpisanym do kart charakterystyki substancji niebezpiecznych jak również sugestiami odbiorcy odpadów. Jednakże to posiadacz odpadu powinien nadać odpowiednio inny kod, jeżeli uważa, że kod zamieszczony w karcie charakterystyki lub sugerowany przez odbiorcę jest błędny. UWAGA! To posiadacz odpadu jest odpowiedzialny za prawidłowe oznaczenie odpadu kodem i to on poniesie konsekwencje złej klasyfikacji. Katalog odpadów jest okresowo aktualizowany, a wszystko po to, by dostosować się do rozwijającej się technologii, postępu naukowego i zmian w przepisach dotyczących chemikaliów. Rozporządzenie w sprawie katalogu odpadów zapewnia wspólną terminologię kodów na poziomie Unii Europejskiej w celu uproszczenia gospodarki odpadami, a takie kody są wykorzystywane między innymi do transportu odpadów, pozwoleń na instalację lub jako podstawa statystyki odpadów.

Cechy katalogu odpadów

Katalog odpadów podzielony został na grupy, podgrupy i rodzaj, opisujące odpady powstające w wyniku różnych rodzajów działalności. 1) pierwsze dwie cyfry XX – grupa odpadów, np. 15 - Odpady opakowaniowe; sorbenty, tkaniny do wycierania, materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach, 2) kolejne dwie cyfry XX XX – podgrupa odpadów, np. 15 01 - Odpady opakowaniowe (włącznie z selektywnie gromadzonymi komunalnymi odpadami opakowaniowymi, 3) ostatnie dwie cyfryXX XX XX – rodzaj odpadu, np. 15 01 01 - Opakowania z papieru i tektury. Odpady klasyfikujemy zgodnie z katalogiem odpadów według źródła powstawania do grup 01 – 12 oraz 17-20 wyłączając kody z końcówką „99”. UWAGA! 1) jeżeli nie można przypisać odpadu do wymienionych grup, klasyfikujemy go do grup 13-15. 2) jeżeli również te grupy są nieodpowiednie dla danego odpadu – wybieramy grupę 16 – odpady nieujęte w innych grupach. 3) jeżeli również grupa 16 nie odpowiada charakterowi danego odpadu – powracamy do grupy właściwej według źródła powstania i przypisujemy kod odpadu z końcówką „99”. Kody odpadów oznaczone * (gwiazdką) oznaczają odpady niebezpieczne.

Ustalenie właściwego kodu odpadu krok po kroku

Krok 1: Rozdziały dotyczące źródła odpadów Rozważ rozdziały 01–12 i 17–20 (z wyłączeniem pozycji ogólnych kończących się na 99), które identyfikują odpady, odnosząc się do ich źródła lub sektora przemysłowego pochodzenia. Jeśli nie można znaleźć odpowiedniego kodu odpadów, przejdź do kroku 2. Krok 2: Rozdziały dotyczące rodzaju odpadów Rozważ rozdziały 13–15 (z wyłączeniem pozycji ogólnych kończących się na 99), które są związane z charakterem samego odpadów. Jeśli nie ma zastosowania żaden z kodów odpadów, przejdź do kroku 3. Krok 3: Rozdział dotyczący odpadów nieokreślony inaczej na liście Rozważ rozdział 16 (z wyłączeniem pozycji ogólnych kończących się na 99), który reprezentuje zróżnicowany zestaw strumieni odpadów, które nie mogą być w inny sposób konkretnie związane z danym procesem lub sektorem. Jeśli odpadów nie można racjonalnie przypisać do żadnego z wpisów w rozdziale 16, przejdź do kroku 4. Krok 4: Odpowiednie 99 (odpady nieokreślone inaczej) należy znaleźć w odpowiednim rozdziale określonym w kroku 1.

Nadanie właściwego kodu odpadu - kolejne kroki

Przeprowadzanie pełnej analizy wytwarzanych odpadów w przedsiębiorstwie może być czasochłonne i kosztowne. Jeśli skorzystasz z „NARZĘDZIA DO KLASYFKACJI ODPADÓW” oszczędzisz czas i pieniądze przy wstępnym określaniu rodzajów, jakie mogą być wytwarzane w firmie. UWAGA! Dokładne określenie ilości oraz rodzajów odpadów jest kluczowym czynnikiem w procesie ustalania, czy firma działa zgodnie z przepisami dotyczącymi odpadów. Błędna identyfikacja może narazić zakład na odpowiedzialność karną. W ramach kolejnych kroków klasyfikacji poprawnego kodu odpadu upewnij się, że: · Jesteś na bieżąco z najnowszymi zmianami w przepisach dotyczących odpadów, które mogą mieć wpływ na właściwą klasyfikację odpadów. · Często dokonujesz ponownej oceny swoich odpadów, korzystając z aktualnych metod analitycznych i/lub wiedzy procesowej, zwłaszcza za każdym razem, gdy wchodzą w życie nowe lub zmienione przepisy.

Możliwość oferowane przez „NARZĘDZIE DO ODPADÓW”

Narzędzie może pomóc w: · zrozumieniu, w jaki sposób przepisy dotyczące odpadów mają zastosowanie do Twojej firmy, · określeniu, które odpady są niebezpieczne, · skutecznym i bezpiecznym gospodarowaniu odpadami w przedsiębiorstwie, · zmniejszeniu kosztów utylizacji, · zminimalizowaniu ilości wytwarzanych odpadów, · określeniu, które obszary wymagają poprawy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie ministra klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2020 r. poz. 10).