Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazUmowa konsorcjum to porozumienie między dwoma lub większą liczbą podmiotów (np. firm, organizacji), które decydują się połączyć swoje zasoby i kompetencje w celu realizacji wspólnych projektów. Jest to szansa dla wykonawcy, który nie spełnia wymogów niezbędnych do udziału w postępowaniu lub innych kryteriów stawianych przez zamawiającego.
Posiadacz odpadów ma obowiązek potwierdzić spełnienie warunków utraty statusu odpadów przez destrukt asfaltowy przez sporządzenie oświadczenia o zgodności, osobnego dla każdej badanej partii odpadów. Oświadczenie o zgodności z warunkami utraty statusu odpadów destruktu asfaltowego sporządza się w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, po jednym dla posiadacza odpadów destruktu asfaltowego oraz dla podmiotu, który wykorzystuje ten destrukt asfaltowy.
Zgodnie z art. 42 ust. 3 a pkt 3 ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 699) do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów dołącza się m.in. oświadczenie o niekaralności osób, o których mowa w pkt 1, lub o liczbie prawomocnych wyroków skazujących te osoby, za wykroczenia określone w art. 183 przepis karny, art. 189 przepis karny ust. 2 pkt 6 lub art. 191 przepis karny.
Zgodnie z art. 42 ust. 3 a pkt 2 ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r., poz. 699) do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów dołącza się m.in. zaświadczenie o niekaralności posiadacza odpadów za przestępstwa przeciwko środowisku na podstawie przepisów ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.
Po złożeniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może okazać się, że informacje podane we wniosku nie są wystarczające. Wówczas organ może wezwać wnioskodawcę to uzupełnienia danych. Jeśli okaże się, że wymagane przez organ informacje są zbyt złożone i potrzeba na zebranie ich więcej czasu niż jest to podane w wezwaniu, można wnioskować o przedłużenie terminu.
Każdy kto chce uzyskać informacje o aktualnym stanie jakości powietrza na danym obszarze (tło substancji) może złożyć wniosek do GIOŚ, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 03.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. 2022 r. poz. 1029).
Jeżeli podmiot chce zrealizować inwestycję, która może mieć wpływ na środowisko lub zdrowie ludzi musi złożyć wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wykaz przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia lub bez zgody posiadacza nieruchomości, grozi administracyjna kara pieniężna. Nawet jeśli usunięcie drzewa lub krzewów jest zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty, to urząd i tak ustali karę pieniężną w wysokości takiej opłaty, która byłaby ponoszona, gdyby takiego zwolnienia nie było. Lepiej więc złożyć wniosek o wydanie zezwolenia.
Każdy kto chce uzyskać informację o stanie przestrzegania wymagań ochrony środowiska, może złożyć wniosek o jej wydanie. Uzyskanie takiej informacji nic nie kosztuje. We wniosku trzeba podać w jakim celu potrzebna jest informacja stanie przestrzegania wymagań ochrony środowiska. Tutaj znajdziesz wzór takiego wniosku.