Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności

Tematyka

Czy beneficjenci korzystający ze wsparcia na produkcję energii z biomasy stracą uprawnienia?

Urząd Regulacji Energetyki uspokaja wytwórców energii z biomasy, że dopóki nie wejdą zmiany w polskich przepisach dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, nie stracą oni dotacji. 

Energetyka
05.10.2021

Ty też masz wpływ na stan wód w Polsce!

Do 14 października trwają konsultacje społeczne  drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami (IIaPGW) dla dziewięciu obszarów dorzeczy: Wisły, Odry, Dniestru, Dunaju, Banówki, Łaby, Niemna, Pregoły i Świeżej. Każdy ma możliwość zabrania głosu, a tym samym wpłynięcia na to, w jaki sposób będzie osiągany, a następnie utrzymywany dobry stan wód w naszym kraju.

Ochrona wody i gleby
04.10.2021

Kiedy możemy się spodziewać gotowego projektu ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego w Polsce

W czwartek 30 września, na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk 1588). Wiceszef resortu klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że projekt powinien zostać opublikowany w połowie października.

Odpady i BDO
01.10.2021

Są pieniądze na budowę farm fotowoltaicznych w dwóch województwach 

NFOŚiGW dofinansuje dwa projekty farm fotowoltaicznych firmy Solar Park Zamość Piotr Struk Bożena Struk S.C. niskooprocentowanymi pożyczkami z programu Energia Plus (II nabór). Dzięki temu wsparciu będzie można wybudować instalacje wykorzystujące słoneczne OZE o wspólnej mocy 7,79 MW, produkujące prąd elektryczny sprzedawany w sieci energetycznej.

Energetyka
01.10.2021

Dodatkowe środki na fotowoltaikę dla oczekujących z list rezerwowych

Ubiegałeś się o dotację z programu "Mój Prąd? ale nie wystarczyło dla Ciebie pieniędzy? Wpisałeś się na listę rezerwową? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o ponownym zwiększeniu puli pieniędzy przeznaczonych dla osób, które w II naborze ubiegały się o dofinansowanie do domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Energetyka
30.09.2021

Komisja Europejska zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie komunalnych osadów ściekowych 

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie komunalnych osadów ściekowych wprowadza zmiany w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 6 lutego 2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz.U. poz. 257). Nowelizacja ma doprecyzować przepisy w zakresie oznaczania parametrów jakościowych i warunków stosowania komunalnych osadów ściekowych na powierzchni ziemi, tak aby wyeliminować zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska wynikające z ich stosowania.

Ochrona wody i gleby
29.09.2021

Niskooprocentowane pożyczki dla rolników na produkcję zielonej energii

1 października 2021r. ruszy nabór w 1., wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia.

Energetyka
29.09.2021

Większy udział OZE na rynku - prace nad nowelizacją ustawy 

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu przede wszystkim zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii oraz  dalszy wpływ na rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.

Energetyka
29.09.2021

Kiedy mieszkańcy odetchną od odoru z ferm?

Nadal trwają prace nad projektem tzw. ustawy antyodorowej. Nowe przepisy mają uwolnić mieszkańców od uciążliwego sąsiedztwa wielkich ferm przemysłowych. Rozwiązaniem ma być ustalenie minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej.

Ochrona powietrza i akustyka
28.09.2021

Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw już obowiązuje

22 września 2021 roku weszła w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1642). To duża nowelizacja która wprowadza wiele ważnych zmian systemowych zapewniających realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR).

Ochrona powietrza i akustyka
23.09.2021