Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce podpisane
Przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”.
Porozumienie zawiera propozycje działań skoncentrowanych na budowie rynku od strony popytowej oraz stworzenia odpowiednich regulacji prawnych i otoczenia instytucjonalnego i wpisuje się politykę Unii Europejskiej w obszarze gospodarki wodorowej
Polska jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej, po ogłoszeniu w lipcu 2020 r. przez Komisję Europejską „Strategii Wodorowej dla neutralnie klimatycznie Europy”, zawiera porozumienie sektorowe dot. rozwoju gospodarki wodorowej. Jak podkreślił szef resortu klimatu i środowiska, Polska musi skierować nowy impuls rozwoju gospodarczego na tory, które pozwolą partycypować w cywilizacyjnym wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dodał, że jednym z jej istotnych elementów będzie właśnie wykorzystanie technologii wodorowych.
Zdaniem ministra Kurtyki, rozwój gospodarki wodorowej to efekt świadomej polityki rządu, której celem jest nie tylko budowanie przewagi polskich przedsiębiorców, stworzenie wielu tysięcy, dobrze płatnych miejsc pracy, ale przede wszystkim podniesienie jakości życia obywateli.
Do porozumienia przystąpiło 138 podmiotów z różnych sektorów gospodarki, w których produkcja, przesył, magazynowanie i zastosowanie wodoru będzie odgrywać w przyszłości istotne znacznie. W szczególności, mowa o transporcie, energetyce, ciepłownictwie i przemyśle.
https://www.gov.pl/web/klimat/