Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 26 listopada 2021 r. rolniczy mogą składać wnioski o dofinasowanie w ramach PROW 2014-2020 na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Wnioski należy kierować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wsparcie jest przewidziane dla dwóch grup beneficjentów.
Za pośrednictwem znowelizowanej ustawy Polska ma dostosować się do nowych rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, które zobowiązują kraje Unii do 2035 r. do osiągnięcia 65 proc. poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych i ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów ogólnie i na mieszkańca, zapewnienie wysokiej jakości recyklingu oraz wykorzystanie poddanych recyklingowi odpadów jako ważnego źródła surowców.
Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 7 września 2021 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji.
Do 11 października 2021 roku operatorzy statków powietrznych przypisani do Polski jako państwa administrującego, muszą złożyć wniosek o zatwierdzenie planu monitorowania emisji z operacji lotniczych. Wniosek trzeba złożyć do Ministra Klimatu, na formularzu, który znajduje się na stronie KOBIZE pod adresem: https://www.kobize.pl/pl/fileCategory/id/9/monitorowanie-raportowanie-weryfikacja-emisji.
15 września 2021 rokuprzedstawiciele administracji rządowej oraz kluczowi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej podpisali, 15 września 2021 r., „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” („Polish Offshore Wind Sector Deal”).
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył ponad 80 mln zł na zakup 20 autobusów wodorowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Jest to pierwszy, pilotażowy etap upowszechniana w województwie śląskim wodoru jako paliwa dla komunikacji miejskiej i zarazem element wdrażania strategii bezemisyjnego transportu publicznego na terenie GZM.
Dnia 23 września 2021 roku wejdzie w życie ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Podajemy 6 najważniejszych zmian dla branży odpadowej.
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach, która zmienia wysokość i charakter kar za łamanie przepisów odpadowych.
Na początku października Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu mają uruchomić na Dolnym Śląsku trzeci pilotażowy projekt w ramach programu "Czyste powietrze".
GIOŚ poinformował o uruchomieniu ogólnopolskiej akcji “Nielegalne Odpady 2021”. To kolejny krok w walce o czyste środowisko. Akcja ta ma za zadanie poprzez wspólne i skoordynowanie działanie polskich służb doprowadzić do skontrolowania jak największej ilości transportów przewożących odpady i zweryfikować je pod względem legalności i zgodności z posiadanymi zezwoleniami.