Od 1 stycznia 2022 nowe zasady wnioskowania o zezwolenia na przetwarzanie odpadów
Znowelizowana ustawa wprowadziła nowy warunek dla uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny. Zgodnie z nowymi przepisami przedmiot lub substancja będą spełniały szczegółowe warunki uznania danego przedmiotu lub danej substancji za produkt uboczny, jeżeli zostały one określone w przepisach prawa Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 6.
Ustawa zakłada ponadto, że wnioski o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów będą musiały zawierać m.in.:
-
wskazanie rodzajów odpadów, które mogą utracić status odpadów, w przypadku gdy utrata statusu odpadów jest przewidywana, oraz informacje o spełnieniu warunków określonych w art. 14 ust. 1 pkt 1,
-
informacje o spełnieniu szczegółowych warunków utraty statusu odpadów, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2, jeżeli zostały określone w przepisach Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 1a,
-
proponowane szczegółowe warunki utraty statusu odpadów, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2, jeżeli nie zostały określone w przepisach Unii Europejskiej albo w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 1a.
A zatem, nowe wnioski o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów będą musiały zawierać również wskazanie rodzajów odpadów, które mogą utracić status odpadów oraz proponowane szczegółowe warunki utraty statusu odpadów. Takie informacje znajdą się też w wydawanych zezwoleniach.
W sprawach dotyczących przetwarzania odpadów i uznawania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny, wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Natomiast zezwolenia na przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów obejmujące zezwolenia na przetwarzanie odpadów oraz decyzje o uznaniu przedmiotu lub substancji za produkt uboczny wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty prowadzące procesy polegające na przygotowaniu do ponownego użycia, recyklingu lub innego odzysku będą musiały podawać masę oraz rodzaj produktów i materiałów, które powstały w wyniku tych procesów. Takie informacje trzeba będzie podawać zarówno na kartach ewidencji odpadów (KEO), jak i w rocznych sprawozdaniach o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami. Sprawozdania za rok 2021 będą składane na dotychczasowych zasadach.
Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2151)