Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazProgram Czyste Powietrze po reformie w 2025 roku mierzy się z poważnymi wyzwaniami. Według najnowszych danych nastąpił dramatyczny spadek liczby wniosków Czyste Powietrze, co budzi niepokój zarówno organizacji społecznych, jak i instytucji publicznych. Obowiązkowy audyt energetyczny oraz skomplikowane procedury to tylko niektóre z przyczyn załamania zainteresowania programem.
Dofinansowanie edukacji przyrodniczej może sięgać nawet 85% kosztów przedsięwzięcia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił pierwszy nabór w ramach programu „Edukacja w zakresie ochrony przyrody”. Do rozdysponowania jest 10 mln zł na projekty obejmujące m.in. warsztaty, e-learning i działania informacyjne. Nabór potrwa do 30 września 2025 roku.
Importerzy objęci mechanizmem CBAM mają czas do końca lipca 2025 r. na złożenie sprawozdania dotyczącego emisji wbudowanych w importowanych towarach. Komisja Europejska rozpoczęła również konsultacje w sprawie ewentualnego rozszerzenia mechanizmu.
Zakwit złotej algi został skutecznie powstrzymany dzięki skoordynowanej akcji interwencyjnej na rzece Kłodnicy. W lipcu 2025 roku, przy zastosowaniu bezpiecznej dla środowiska metody dozowania nadtlenku wodoru, udało się zatrzymać rozprzestrzenianie się toksycznego glonu Prymnesium parvum, zanim dotarł do Odry.
30 lipca mija termin złożenia półrocznego oświadczenia dotyczącego poboru wód podziemnych i powierzchniowych. Obowiązek ten dotyczy również niektórych przypadków odprowadzania ścieków za II kwartał 2025 r. i wynika z przepisów Prawa wodnego.
Powodzie w Polsce 2025 nie spowodowały poważnych strat dzięki szybkiej reakcji Wód Polskich i skutecznej współpracy ze służbami kryzysowymi. Intensywne opady, wywołane przez niż genueński, zostały skutecznie opanowane dzięki przygotowanej infrastrukturze retencyjnej i całodobowej koordynacji działań. Opublikowane przez Wody Polskie podsumowanie pozwala na stwierdzenie, że przeprowadzone działania były skuteczne i zagwarantowały bezpieczeństwo na terenach zagrożonych powodzią.
Od 24 lipca 2025 roku w całej Unii Europejskiej będą obowiązywać jednolite przepisy mające na celu zwiększenie efektywności recyklingu baterii. Nowa metodyka obliczania i raportowania poziomu odzysku surowców takich jak lit, kobalt, miedź czy ołów ma poprawić jakość recyklingu oraz wspierać rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym baterii. Przepisy określają precyzyjne cele recyklingu i odzysku, które recyklerzy będą musieli spełnić już do końca 2025 roku.
Czy rozwój może być zrównoważony, gdy świat przeżywa turbulencje? Co oznacza odpowiedzialne przywództwo w czasach zmian klimatycznych, społecznych i gospodarczych? I jak pogodzić cele strategiczne firmy z koniecznością adaptacji do zmian? Odpowiedzi szukamy wspólnie – podczas Światowego Tygodnia Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju, organizowanego przez Kampanię 17 Celów. Portal Ochrony Środowiska jest patronem medialnym wydarzenia.
Samorządy w całej Polsce otrzymają łącznie 300 mln zł dofinansowania na usuwanie nielegalnych składowisk odpadów. Środki pochodzące z budżetu państwa oraz z NFOŚiGW mają umożliwić likwidację niebezpiecznych odpadów zagrażających środowisku i zdrowiu mieszkańców. Program obejmuje 23 lokalizacje, a większość interwencji zaplanowano w województwie śląskim.
Ulewy w Polsce w lipcu 2025 mogą przynieść lokalne utrudnienia, ale według prognoz nie stanowią obecnie poważnego zagrożenia powodziowego - tak twierdzi PGW Wody Polskie. Modele pogodowe wskazują na wzrost aktywności opadowej, szczególnie w drugiej połowie tygodnia. Eksperci IMGW uspokajają: sytuacja hydrologiczna pozostaje stabilna, choć wymaga dalszego monitorowania.