Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz10 września 2021 roku wejdzie w życie znowelizowana ustawa Prawo wodne, zgodnie z zapisami której, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nie będą już mogły odmówić wydania zgody na wprowadzanie do ich instalacji kanalizacyjnych ścieków przemysłowych. Oczywiście pod pewnymi warunkami.
Rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o odpadach oraz innych ustaw, która ma wprowadzić m.in. wyższe poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych do 2030 r., nowe definicje oraz zaktualizować obecne definicje.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przychyliło się do apeli przedstawicieli samorządów i pracodawców i poinformował o przedłużeniu konsultacji w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw do 20 września br.
1 września weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2015, zgodnie z zapisami którego na opakowaniach żarówek i innych produktów oświetleniowych nie będzie już widoczne charakterystyczne oznaczenie A++.
Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiło się ogłoszenie o III naborze wniosków w ramach programu priorytetowego „Nowa Energia”. Program ma być realizowany do końca 2025 roku. Budżet na realizację przedsięwzięcia wynosi 2.500.000,00 zł. Jakie dziedziny obejmuje?
Z początkiem sierpnia pojawiło się kilka zmian w BDO, które mają usprawnić jego funkcjonowanie.
Termin zadeklarowania się o przystąpieniu do programu mija 15 września 2021 r., a możliwości skorzystania z finansowych zachęt, czyli zawarcia porozumienia lub aneksu do porozumienia w tym celu, upływa 30 września 2021 r.
Do 30 sierpnia 2021 roku można było składać uwagi do projektu programu ochrony wód morskich opracowanego przez prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich. Na wyrażenie zdania było 21 dni.
31 sierpnia 2021 r. w weszło w życie rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 4 sierpnia 2021 r. w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2022 r., które określa wielkości udziałów certyfikatów zielonych oraz błękitnych.
Dnia 1 września 2021 roku wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu m.in. wsparcie producentów energii elektrycznej w dostosowaniu do nowych norm emisji CO2 oraz rozwój i podtrzymanie instalacji istniejących.