Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPodczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, głównym tematem rozmów podczas cyklu debat EkoSfera, były wyzwania stojące przed Polską w kontekście ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu.
Przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”.
Wody Polskie rozpoczęły weryfikację formalno-prawną dotyczącą czynnych i nieczynnych urządzeń wodnych służących do odprowadzania do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych. Dotychczas zidentyfikowano ponad 20 tysięcy różnego typu rur, które uchodzą do polskich rzek, co może bezpośrednio przekładać się na ilość zanieczyszczeń, jakie dostają się do wód.
Zdaniem organizacji gospodarczych zaproponowany model ROP jest sprzeczny z obowiązującym prawodawstwem, w tym m.in. dyrektywą UE 2018/851 w sprawie odpadów oraz Konstytucją RP. Rekomendacją, która płynie z wystosowanego dokumentu, jest napisanie całej ustawy zupełnie od nowa. Dlaczego?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP), który ma na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Filarem dla realizacji PSP będzie reforma prawa geologicznego i górniczego.
Od 11 października mieszkańcy Dolnego Śląska mogą korzystać z dopłat do wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyły na ten cel aż 20 mln zł.
Rada UE zatwierdziła konkluzje określające stanowisko UE na konferencję ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP 26), która odbędzie się za 3 tygodnie w Glasgow. W konkluzjach podkreślono pilną potrzebę wzmocnienia globalnej reakcji na kryzys klimatyczny. Podkreślono też potrzebę uczciwej i sprawiedliwej transformacji klimatycznej na całym świecie.
15 października 2021 roku mija termin na uiszczenie opłaty recyklingowej za torby jednorazowego użytku oferowane klientom w jednostkach handlowych.
4 października 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem ustawy jest ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Ponadto proponowane w ustawie rozwiązania mają na celu wprowadzenie ułatwień w lokalizowaniu inwestycji oraz wydłużenie okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
Elektromobilność jest dziedziną, która rozwija się dynamicznie na całym świecie. Wprowadzane rozwiązania mają przyczynić się do znacznej redukcji emisyjności sektora transportu oraz zwiększenia poziomu ekologii w tym sektorze. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, rząd dostosowuje przepisy do coraz szybszego rozwoju branży motoryzacyjnej.