SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Od 1 września 2021 roku mniejsze opłaty mocowe

Dnia 1 września 2021 roku wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu m.in. wsparcie producentów energii elektrycznej w dostosowaniu do nowych norm emisji CO2 oraz rozwój i podtrzymanie instalacji istniejących.

Przepisy unijne wymuszą na naszym kraju wprowadzenie rozwiązań technologicznych i prawnych umożliwiających redukcję emisji CO2 do powietrza. Przede wszystkim instalacje, które emitują rocznie powyżej 550 g CO2 pochodzącego z paliw kopalnych na kWh wytworzonej energii elektrycznej oraz średniorocznie powyżej 350 kg CO2 pochodzącego z paliw kopalnych na kW mocy elektrycznej zainstalowanej muszą dostosować się do nowych przepisów prawa. Wspomniane instalacje nie będą mogły brać udziału w aukcjach rynku mocy.

Dodatkowo, aby m.in. zachęcić przedsiębiorstw niskoemisyjne do wdrażania nowych rozwiązań ustawa wprowadza obniżenie opłaty mocowej dla jednostek o tzw. płaskim profilu zużycia, czyli mających najmniejszy wpływ na wzrost zapotrzebowania szczytowego. Przewiduje się zmniejszenie opłat ponoszonych przez trzy grupy odbiorców, którzy zużycie dobowe waha się o nie więcej niż 5%, nie więcej niż 10% i nie więcej niż 15% względem zapotrzebowania w godzinach pozaszczytowych.

Uwaga

Obniżenie opłaty mocowej ma zacząć obowiązywać od 1 października 2021 roku.

Kolejnym dużym atutem, zwłaszcza dla przedsiębiorstw zajmujących się przesyłaniem, dystrybucją oraz wytwarzaniem energii elektrycznej, jest wprowadzenie możliwości połączenia punktów pomiarowych w ramach jednego przedsiębiorstwa wykonującego działalność gospodarczą w ww. zakresie. Pozwoli to określić jaki wpływ ma końcowy odbiorca energii na sieć.

Podstawa prawna

Ustawa z 23 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw
(Dz.U. z 2021 r. poz. 1505)


AUTOR Karolina Szewczyk-Cieślik
Karolina Szewczyk-Cieślik
specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym. Absolwentka Politechniki Koszalińskiej Wydz. Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Uniwersytetu Gdańskiego Wydz. Prawa i Administracji. Specjalista ds. ochrony środowiska, właścicielka firmy zajmującej się doradztwem ekologicznym