Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazTrwają prace nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie oraz działań zaradczych i środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów.
W umowie najmu, poza aspektami regulującymi podstawowe warunki najmu, warto również uregulować kwestie związane z ochroną środowiska. Istotną kwestią jest ustalenie podmiotu korzystającego, czyli powodującego emisję, w tym np. wytwarzanie odpadów, ścieków czy lotnych zanieczyszczeń.
Z artykułu dowiesz się:
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze jest związane z oddziaływaniem na środowisko. W zależności od zakresu działań firmy, wpływ może być bardzo znaczący (oddziaływanie na kilka komponentów środowiskowych) lub mniejszy (np. wyłącznie emisja ze spalania paliwa w samochodach). Zawsze dochodzi do oddziaływania w postaci wytwarzania odpadów – chociażby komunalnych powstających w wyniku przebywania pracowników w biurze.
Wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich też dotyczą obowiązki z zakresu ochrony środowiska. Często pomijanym obowiązkiem jest składanie raportu do KOBiZE. A co jeszcze powinni wiedzieć sprzedawcy internetowi?
Z artykułu dowiesz się jakie obowiązki z zakresu ochrony środowiska ciążą na prowadzących sklep internetowy.
Podmioty, które dystrybuują towar za pomocą własnego taboru samochodowego bądź są w inny sposób związane z emisją gazów i pyłów (np. ogrzewają hale magazynowe), powinny zarejestrować działalność w bazie KOBiZE. Muszą też do końca lutego każdego roku kalendarzowego składać raport do KOBiZE.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko z 27 grudnia 2021 r. ma na celu zwiększyć dostęp do sieci 5G oraz jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo korzystania z niej. Czy może to być niekorzystne dla środowiska?
Umowa współpracy pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Polskim Funduszem Rozwoju dotyczy współfinansowania inwestycji głównie w obszarach rozwoju zrównoważonej gospodarki, ochrony środowiska, łagodzenia zmian klimatycznych i przystosowania się do nich, poprawy efektywności energetycznej oraz zwiększenia wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, że pracownicy gmin muszą sami pozyskać dane o dochodach, niezbędne do rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego i ustalenia wysokości dodatku.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie niektóre przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zwanego potocznie taksonomią. Zgodnie z jego zapisami, firmy będą musiały udowadniać, że prowadzą zrównoważony środowiskowo biznes.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępniła formularz realizacji przedsięwzięć dotyczących bezpieczeństwa. Zdaniem GDOŚ ujednolicenie formy zgłoszenia przedsięwzięcia to ułatwienie zarówno dla inwestora, jak i dla regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Wykorzystanie przez wnioskodawcę odpowiedniego formularza umożliwia skuteczne przekazanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących planowanego przedsięwzięcia.