Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dobie rosnącej świadomości ekologicznej i coraz bardziej restrykcyjnych przepisów prawnych, właściwe prowadzenie dokumentacji z zakresu ochrony środowiska staje się niezbędnym elementem funkcjonowania każdej firmy. Nowa publikacja dostępna w przedsprzedaży, opracowana przez ekspertów Portalu Ochrony Środowiska (linkowanie do portalu jeśli artykuł jest wrzucany na inną stronę niż PG), to kompleksowy przewodnik, który pomaga przedsiębiorstwom nie tylko sprostać wymaganiom prawnym, ale także wdrożyć najlepsze praktyki zarządzania ochroną środowiska.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, wprowadzający zmiany w sposobie opiniowania wniosków dotyczących zezwolenia CITES. Projekt zakłada powstanie specjalnej komisji, która zajmie się opiniowaniem wniosków o wydanie zezwoleń i świadectw w sprawach związanych z CITES. Nowa komisja ma przyspieszyć procedury i poprawić dobrostan zwierząt.
W dniu 5 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, którego celem jest zwiększenie odporności polskich miast na zmiany klimatyczne. Nowe przepisy przewidują obowiązek opracowywania miejskich planów adaptacji do zmian klimatu (MPA) przez miasta liczące powyżej 20 tys. mieszkańców.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe rozporządzenie dotyczące cyfrowego etykietowania produktów nawozowych. Nowe przepisy mają na celu modernizację obowiązujących norm i przyniosą korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom.
Urząd Regulacji Energetyki zaktualizował formularz wniosku oraz wykazy i wzory wymaganych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o rekompensaty za 2023 rok dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
Znowelizowana ustawa o OZE upraszcza dotychczasowy comiesięczny obowiązek przekazywania Regulatorowi informacji koniecznych do naliczenia opłaty OZE oraz wielkości należnych środków z tytułu opłaty OZE przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz operatora systemu przesyłowego (OSP).
Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) wejście w życie systemu kaucyjnego jest istotne zarówno dla środowiska, jak i dla polskiej gospodarki. Pracodawcy apelują, by Parlament jak najszybciej uchwalił tę ustawę.
Od 1 lipca 2023 r. rusza system teleinformatyczny Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pod nazwą „Platforma Paliwowa”, czyli elektronizacja sprawozdawczości dla przedsiębiorców rynku paliwowego
Rząd przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.
We wtorek 14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Do 2030 roku sektor budownictwa ma znacznie zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i zużycie energii.