Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Dnia 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy o sygnalistach. Stanowią podstawę dokonywania zgłoszeń zarówno przez pracowników, jak i szefów firm, a także osoby współpracujące z daną firmą na podstawie innej niż stosunek pracy. Jak te przepisy wpływają na kwestie związane z ochroną środowiska?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie budzi liczne kontrowersje. Eksperci ostrzegają przed możliwymi negatywnymi skutkami zastosowania otwartego systemu chłodzenia, który może znacząco wpłynąć na ekosystem południowego Bałtyku. Rząd i inwestorzy bronią jednak podjętej decyzji, argumentując jej ekonomiczną opłacalność.
W dniu 19 czerwca 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedur oceny zgodności wyrobów wykorzystujących energię oraz ich oznakowania trafił 17 listopada 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, służące ochronie środowiska pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 listopada 2023 r. Co w sobie zawiera?
Artykuł informuje o opublikowaniu jednolitego tekstu ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Tekst ustawy integruje poprzednie przepisy z nowymi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska, między innymi zmiany wprowadzone ustawą z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.
W dniu 20 czerwca 2023 r. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Przedmiotem spotkania były negocjacje dotyczące rozporządzeń w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych oraz norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, a także dyrektywy w sprawie jakości powietrza.
Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt rozporządzenia pod numerem RD719, którego celem jest aktualizacja programu ochrony wód morskich w Polsce. Rozporządzenie ma być przyjęte w trzecim kwartale tego roku.
Dnia 1 czerwca 2023 r. Parlament Europejski przyjął zalecenia dotyczące unijnej strategii na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym. Dzięki temu konsumenci będą mogli dokonywać bardziej odpowiedzialnych i zrównoważonych wyborów.
Parlament Europejski 1 czerwca 2023 r. przyjął swoje stanowisko do rozmów z państwami członkowskimi w sprawie zasad uwzględniania praw człowieka i wpływu na środowisko w zarządzaniu przedsiębiorstwami.
Inspekcja Ochrony Środowiska jest powołana do kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska oraz badania i oceny stanu środowiska. Poza tym są też inne organy odpowiedzialne za kontrolę przestrzegania przepisów ochrony środowiska. Musisz też pamiętać, że obowiązują różne ustawy i różne obszary ochrony środowiska, które mogą podlegać takiej kontroli. Wszystkie informacje w tym zakresie znajdziesz w e-booku.
Prezydent Andrzej Duda podpisał 2 marca 2023 r. ustawę z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jej założenia mogą sprawić, że rolnicy zmienią podejście do ochrony środowiska.
Każda ustawa regulująca kwestie związane z ochroną środowiska zawiera katalog kar przewidzianych w przypadku uchybienia realizacji obowiązków. W większości są to kary pieniężne, ale możliwe są również kary pozbawienia wolności. Należy pamiętać o jednej bardzo ważnej karze, która w największym stopniu przekłada się na działania biznesowe. Ta kara to nakaz wstrzymania działalności w przypadku wystąpienia zagrożeń środowiskowych.
W trakcie webinaru zostanie przedstawiony przegląd najważniejszych przepisów, na podstawie których można wstrzymać działalność w wyniku naruszeń:
- zasad gospodarowania odpadami,
- zasad wprowadzania produktów do obrotu,
- zasad gospodarki wodno-ściekowej,
- ogólnych zasad ochrony środowiska.
Wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska 14 grudnia 2022 r. wzięła udział w podpisaniu porozumienia w sprawie realizacji wybranych zadań z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.