Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Wypalanie traw to ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia i życia ludzi. Jest to proceder nielegalny i zagrożony wysokimi karami, w tym nawet karą pozbawienia wolności. W Polsce ruszyła kampania edukacyjna, której celem jest przeciwdziałanie wypalaniu traw i nieużytków rolnych. Inicjatywa, w której uczestniczą Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe, Policja oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat konsekwencji tego nielegalnego procederu.
Rejestracja w systemie ekozarządzania i audytu EMAS to potwierdzenie, że organizacja spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Certyfikat przyznawany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) świadczy o zaangażowaniu firmy w zrównoważony rozwój i efektywne zarządzanie zasobami. Jak przebiega rejestracja w systemie EMAS?
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody 2025 to globalne wydarzenie obchodzone 3 marca, mające na celu podkreślenie roli ochrony fauny i flory. Tegoroczne hasło „Finansowanie ochrony przyrody: inwestowanie w ludzi i planetę” zwraca uwagę na kluczowe aspekty finansowania działań proekologicznych i konieczność ochrony zagrożonych gatunków.
Nowe badania wykazały znaczny wzrost mikroplastiku w ludzkim mózgu. Zanieczyszczenie mikroplastikiem staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Analiza tkanek pośmiertnych z lat 1997–2024 ujawniła rosnącą akumulację tych cząstek w mózgu, co rodzi pytania o ich wpływ na funkcje neurologiczne i na ogólny stan zdrowia.
Portal Ochrony Środowiska zachęca do udziału w krótkiej ankiecie składającej się z jednego pytania. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli lepiej dostosować tematykę naszej konferencji do zainteresowań i realnych potrzeb Twojej firmy.
Unia Europejska pracuje nad zakazem PFAS w produktach konsumenckich. Substancje te, znane jako „wieczne chemikalia”, nie ulegają rozkładowi i kumulują się w środowisku, wodzie pitnej oraz organizmach ludzi i zwierząt. Nowe przepisy mogą objąć szeroki zakres produktów, a wyjątki dla kluczowych zastosowań przemysłowych są nadal analizowane.
Planowane są zmiany w ustawie o lasach oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Lasy Państwowe będą wspierać finansowo działania na rzecz ochrony przyrody poprzez wpłaty na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ustawy zakłada coroczne przekazywanie środków zależnych od ilości pozyskanego drewna.
Portal Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w krótkiej ankiecie składającej się z zaledwie jednego pytania. Twoja opinia pomoże nam lepiej zrozumieć potrzeby Twojej firmy w zakresie ochrony środowiska i dopasować naszą ofertę edukacyjną.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Lasami Państwowymi rozpoczyna proces ochrony starolasów. Celem inicjatywy jest zabezpieczenie naturalnych drzewostanów i ich roli w ochronie środowiska oraz wzmocnienie bioróżnorodności w polskich lasach.
Styczeń 2025 to dla przedsiębiorców ważny okres związany z realizacją obowiązków środowiskowych wynikających z rocznych raportów i regulacji prawnych. Obejmują one kwestie takie jak wykazy dotyczące ilości różnych substancji z 2024 roku, zarządzanie gospodarką wodną oraz składanie sprawozdań odpadowych. Warto pamiętać o kluczowych terminach i zadaniach, których terminowe wykonanie pozwoli uniknąć sankcji administracyjnych i zapewni zgodność z obowiązującymi przepisami.
Dnia 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy o sygnalistach. Stanowią podstawę dokonywania zgłoszeń zarówno przez pracowników, jak i szefów firm, a także osoby współpracujące z daną firmą na podstawie innej niż stosunek pracy. Jak te przepisy wpływają na kwestie związane z ochroną środowiska?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie budzi liczne kontrowersje. Eksperci ostrzegają przed możliwymi negatywnymi skutkami zastosowania otwartego systemu chłodzenia, który może znacząco wpłynąć na ekosystem południowego Bałtyku. Rząd i inwestorzy bronią jednak podjętej decyzji, argumentując jej ekonomiczną opłacalność.
W dniu 19 czerwca 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedur oceny zgodności wyrobów wykorzystujących energię oraz ich oznakowania trafił 17 listopada 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji.