Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWpływ produkcji ubrań na środowisko często ma negatywne konsekwencje. Unia Europejska wprowadza nowe ramy oceny, dzięki unijnym zasadom opartym na metodologii Product Environmental Footprint Category Rules (PEFCR). Nowe przepisy mają zapewnić jednolite podejście do mierzenia wpływu odzieży i obuwia na środowisko. Narzędzie to umożliwia przedsiębiorcom analizę całego cyklu życia produktu – od surowców, przez produkcję i użytkowanie, aż po etap utylizacji.
22 sierpnia 2025 r. odbędzie się bezpłatny cykl webinariów poświęcony trzem najważniejszym ustawom środowiskowym. Jeśli chcesz prawidłowo realizować obowiązki związane z BDO, odpadami i opakowaniami – nie możesz przegapić tego wydarzenia. Sprawdź, co zyskasz, kto powinien się zapisać i jakie zagadnienia zostaną omówione.
Na całym świecie odpowiednia dystrybucja i marnowanie żywności są ogromnym problemem. W Polsce prowadzone są działania przeciw marnowaniu żywności, o których efektach możemy dowiedzieć się z raportów. Dzięki współpracy sprzedawców z organizacjami pożytku publicznego oraz zmianom w nawykach konsumenckich, znaczna część niesprzedanej żywności trafia do potrzebujących zamiast na śmietnik. Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w 2024 roku przekazano ponad 25 mln kg żywności organizacjom, które niemal w całości rozdysponowały ją wśród potrzebujących.
5 czerwca 2025 obchodzimy Światowy Dzień Środowiska. W tym roku hasłem przewodnim jest „Pokonaj zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi”. Globalne obchody Dnia Środowiska pozwalają na pochylenie się nad wyzwaniami współczesnej ochrony środowiska, zwłaszcza zwrócenia uwagi na lawinowo rosnący problem plastiku i mikroplastiku oraz podkreślenie znaczenie lokalnych działań, takich jak ochrona zieleni miejskiej i retencja wody. To moment, by przypomnieć sobie, że zmiany są możliwe – zarówno na poziomie systemowym, jak i indywidualnym.
Ujednolicenie zasad funkcjonowania PSZOK-ów staje się przedmiotem debaty publicznej. Posłanka Lidia Czechak zwróciła uwagę na różnice w lokalnych regulaminach Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które prowadzą do niepożądanych praktyk, takich jak podrzucanie odpadów do sąsiednich gmin. Ministerstwo Klimatu i Środowiska odpowiada, że obecne przepisy już regulują te kwestie, a dodatkowo trwają prace nad ich nowelizacją.
W 2024 roku Lasy Państwowe usunęły z terenów leśnych ponad 82 tysiące metrów sześciennych odpadów. Skala problemu zaskakuje, a rodzaje znalezionych śmieci potrafią zaskoczyć. Leśnicy przypominają o poważnych konsekwencjach nielegalnego pozbywania się śmieci w lasach.
W 2025 roku Polska osiągnęła swój Dzień Długu Ekologicznego wcześniej niż globalna średnia. Od 3 maja korzystamy z zasobów, których środowisko nie zdąży odtworzyć w tym roku – alarmują eksperci.
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi – wydarzenie o globalnym zasięgu, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych, budowanie świadomości na temat zagrożeń środowiskowych oraz inspirowanie do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2025 roku motywem przewodnim jest hasło: „Nasza Moc, Nasza Planeta”.
Alternatywne źródła białka, takie jak mięso z hodowli komórkowych, owady czy roślinne zamienniki, coraz częściej wskazywane są jako przyszłość zrównoważonego żywienia. Rozwijające się nowoczesne technologie pozwolą na ograniczanie wpływu produkcji żywności na środowisko i odpowiedzi na globalne wyzwania związane z rosnącą populacją.
Rejestracja w systemie ekozarządzania i audytu EMAS to potwierdzenie, że organizacja spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Certyfikat przyznawany przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) świadczy o zaangażowaniu firmy w zrównoważony rozwój i efektywne zarządzanie zasobami. Jak przebiega rejestracja w systemie EMAS?