Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Nowe badania wykazały znaczny wzrost mikroplastiku w ludzkim mózgu. Zanieczyszczenie mikroplastikiem staje się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Analiza tkanek pośmiertnych z lat 1997–2024 ujawniła rosnącą akumulację tych cząstek w mózgu, co rodzi pytania o ich wpływ na funkcje neurologiczne i na ogólny stan zdrowia.
Portal Ochrony Środowiska zachęca do udziału w krótkiej ankiecie składającej się z jednego pytania. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli lepiej dostosować tematykę naszej konferencji do zainteresowań i realnych potrzeb Twojej firmy.
Unia Europejska pracuje nad zakazem PFAS w produktach konsumenckich. Substancje te, znane jako „wieczne chemikalia”, nie ulegają rozkładowi i kumulują się w środowisku, wodzie pitnej oraz organizmach ludzi i zwierząt. Nowe przepisy mogą objąć szeroki zakres produktów, a wyjątki dla kluczowych zastosowań przemysłowych są nadal analizowane.
Planowane są zmiany w ustawie o lasach oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska. Lasy Państwowe będą wspierać finansowo działania na rzecz ochrony przyrody poprzez wpłaty na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ustawy zakłada coroczne przekazywanie środków zależnych od ilości pozyskanego drewna.
Portal Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w krótkiej ankiecie składającej się z zaledwie jednego pytania. Twoja opinia pomoże nam lepiej zrozumieć potrzeby Twojej firmy w zakresie ochrony środowiska i dopasować naszą ofertę edukacyjną.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Lasami Państwowymi rozpoczyna proces ochrony starolasów. Celem inicjatywy jest zabezpieczenie naturalnych drzewostanów i ich roli w ochronie środowiska oraz wzmocnienie bioróżnorodności w polskich lasach.
Styczeń 2025 to dla przedsiębiorców ważny okres związany z realizacją obowiązków środowiskowych wynikających z rocznych raportów i regulacji prawnych. Obejmują one kwestie takie jak wykazy dotyczące ilości różnych substancji z 2024 roku, zarządzanie gospodarką wodną oraz składanie sprawozdań odpadowych. Warto pamiętać o kluczowych terminach i zadaniach, których terminowe wykonanie pozwoli uniknąć sankcji administracyjnych i zapewni zgodność z obowiązującymi przepisami.
Dnia 25 września 2024 r. weszły w życie przepisy o sygnalistach. Stanowią podstawę dokonywania zgłoszeń zarówno przez pracowników, jak i szefów firm, a także osoby współpracujące z daną firmą na podstawie innej niż stosunek pracy. Jak te przepisy wpływają na kwestie związane z ochroną środowiska?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie budzi liczne kontrowersje. Eksperci ostrzegają przed możliwymi negatywnymi skutkami zastosowania otwartego systemu chłodzenia, który może znacząco wpłynąć na ekosystem południowego Bałtyku. Rząd i inwestorzy bronią jednak podjętej decyzji, argumentując jej ekonomiczną opłacalność.
W dniu 19 czerwca 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie procedur oceny zgodności wyrobów wykorzystujących energię oraz ich oznakowania trafił 17 listopada 2023 r. do Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe, służące ochronie środowiska pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 listopada 2023 r. Co w sobie zawiera?
Artykuł informuje o opublikowaniu jednolitego tekstu ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Tekst ustawy integruje poprzednie przepisy z nowymi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska, między innymi zmiany wprowadzone ustawą z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.
W dniu 20 czerwca 2023 r. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Środowiska. Przedmiotem spotkania były negocjacje dotyczące rozporządzeń w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych oraz norm emisji CO2 dla pojazdów ciężkich, a także dyrektywy w sprawie jakości powietrza.