Dzień Długu Ekologicznego - Polska już zużyła roczne zasoby naturalne
W 2025 roku Polska osiągnęła swój Dzień Długu Ekologicznego wcześniej niż globalna średnia. Od 3 maja korzystamy z zasobów, których środowisko nie zdąży odtworzyć w tym roku – alarmują eksperci.
Co oznacza Dzień Długu Ekologicznego?
Dzień Długu Ekologicznego to inicjatywa organizacji Global Footprint Network, która wyznacza moment, w którym dany kraj przekracza roczny limit odnawialnych zasobów naturalnych przypadających na jego terytorium. Od tego dnia konsumpcja przekracza zdolności regeneracyjne przyrody. Dług można zmniejszyć m.in. poprzez zalesianie, zarybianie, recykling, absorpcję CO2.
W przypadku Polski w 2025 roku granica ta została przekroczona już 3 maja. To oznacza, że przez pozostałą część roku eksploatujemy zasoby „na kredyt”, pogłębiając degradację środowiska i kryzys klimatyczny.W 2024 roku przypadał na 28 kwietnia, w 2023 2 maja, co pokazuje, że potrzebne są zdecydowane działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Polska przed światową średnią
Dzień Długu Ekologicznego dla Polski od lat przypada wcześniej niż globalna średnia, która zwykle wypada w sierpniu. Taki stan rzeczy to sygnał, że nasz styl życia, sposób konsumpcji i model gospodarki generują nadmierne obciążenie dla planety.
Są to szacunkowe obliczenia, które mają zwrócić uwagę na potrzebę pilnych działań na rzecz klimatu.Światowy Dzień Długu Ekologicznego wylicza się, dzieląc ogół zasobów naturalnych biosfery przez światowy ślad ekologiczny (ang.ecological footprint), a następnie mnożąc przez 365 dni.
Konsekwencje nadmiernej eksploatacji
Intensywne zużycie zasobów naturalnych – takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz – skutkuje nieodwracalnymi zmianami środowiskowymi. Wydobycie surowców prowadzi do niszczenia siedlisk, wylesiania, zanieczyszczenia wód, degradacji gleb i utraty bioróżnorodności.Te procesy naruszają równowagę ekosystemów, których odbudowa jest wyjątkowo trudna, a często niemożliwa.
Konieczność zmiany modelu rozwoju
Aby przeciwdziałać dalszemu pogłębianiu Dnia Długu Ekologicznego, potrzebne są działania systemowe i indywidualne. Kluczowe kierunki to:
-
ograniczenie konsumpcji zasobów,
-
inwestowanie w odnawialne źródła energii,
-
rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym,
-
promowanie odpowiedzialnych wyborów konsumenckich np. zmniejszenie spożycia mięsa,
-
dostosowanie polityk publicznych do celów zrównoważonego rozwoju.
Eksperci podkreślają, że zmiana podejścia do zarządzania zasobami naturalnymi to nie tylko wyraz troski o przyszłe pokolenia, ale realny wpływ na jakość życia obecnych społeczeństw.
Przeczytaj artykuły na Portalu Ochrony Środowiska, z których dowiesz się od ekspertów, jakie działania można podjąć, by chronić środowisko naturalne:
- Odpady w przemyśle tekstylnym – jak zamknąć obieg w branży modowej?
- Rozszerzona odpowiedzialność producenta – obowiązki, przepisy i nadchodzące zmiany
- Nowe zasady oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi – kogo i czego dotyczą?
- Recykling wody w przedsiębiorstwach – technologie obiegu zamkniętego
- Odpady po opakowaniach z substancjami niebezpiecznymi – klasyfikacja i postępowanie
Szukasz praktycznego szkolenia, które pomoże Twojej firmie odnaleźć się w skomplikowanych przepisach środowiskowych? Chcesz przeszkolić pracownika lub pracowniczkę i oddelegować ich do realizacji tych zadań albo samodzielnie się nimi zająć? Przygotowaliśmy dla Ciebie nowe szkolenie: „Specjalista ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami w firmie – od podstaw do praktyki”. Zdobędziesz praktyczną wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą na skuteczne i zgodne z przepisami wypełnianie złożonych obowiązków środowiskowych.
Szkolenie odbędzie się online w dniu 23 czerwca 2025 r.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak?Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco!Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl
pap.pl, wikipedia.pl