Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 14 września 2022 r. wejdzie w życie ustawa z 12 maja 2022 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków. Opracowanie nowych przepisów było konieczne z powodu licznych zmian, jakie wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883.
W Rządowym Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemy gazowego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało wprowadzenie zmian w projekcie ustawy wdrażającej system kaucyjny w Polsce. Nowością ma być m.in. objęcie systemem kaucyjnym aluminiowych puszek oraz małych butelek po alkoholu tzw. „małpek”.
10 czerwca 2022 r. wejdzie w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.
4 czerwca 2022 r. wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 5 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Jakie zmiany wprowadzi?
Do konsultacji społecznych został skierowany projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie infrastruktury sieci domowej.
Zgodnie z zapisami art. 184 ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórcy energii z OZE zobligowani są do wprowadzenia wytworzonej energii do sieci energetycznej do 30 czerwca 2022 r. Uchwalona w zeszłym tygodniu przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, wprowadziła jednak zmiany w tej kwestii.
Europosłowie chcą wprowadzić surowsze limity emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych, by w ten sposób osiągnąć zerową emisję na drogach do 2035 roku.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie z 11 grudnia 2020 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu. Zgodnie z jego założeniami ocena poziomu substancji w powietrzu nie będzie obliczana na podstawie liczby mieszkańców.
1 maja 2022 r. wejdzie nowe rozporządzenie REACH. Do załącznika XIV tego rozporządzenia dodano kolejne substancje, na wprowadzanie których potrzebne jest stosowne zezwolenie.
21 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa z 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne, dzięki której procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, będzie dużo krótsza.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło prace mające na celu wdrożenie polskiej gałęzi gospodarki wodorowej. Powstał projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.