Ustawa o rekompensatach dla sektorów i podsektorów energochłonnych została zmieniona
28 lipca 2022 r. wchodzi w życie ustawa z 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw, która zmienia również ustawę o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych.
Zgodnie z uchwalonymi przepisami, wnioskodawcy zamierzający złożyć do 31 lipca br. wymagane ustawą dokumenty niezbędne do uzyskania zwiększenia rekompensat za 2021 rok, nie są zobowiązani do dołączenia informacji o całkowitym zużyciu energii elektrycznej na własne potrzeby w roku kalendarzowym, za który przyznawane są rekompensaty. Nie potrzebują również opinii weryfikatora dotyczącej poprawności, wiarygodności oraz dokładności danych o zużyciu.
Jakie dokumenty dołączyć
Do dokumentów składanych do 31 lipca danego roku kalendarzowego należy natomiast dołączyć:
-
informację o wysokości wartości dodanej brutto w roku kalendarzowym, za który są przyznawane rekompensaty, wraz z opinią biegłego rewidenta potwierdzającą prawidłowość jej wyliczenia,
-
dokumenty lub ich kopie stanowiące podstawę ustalenia wysokości rekompensaty,
-
oświadczenie o treści wskazanej w ustawie.
Inny sposób wyliczania wzrostu rekompensat
Zmiany nastąpiły również w wyliczaniu zwiększenia rekompensat. Po zmianie ustawy maksymalna wysokość zwiększenia odpowiadać będzie różnicy pomiędzy 1/3 wartości rekompensat obliczonych dla danego podmiotu,a wartością odpowiadającą 1,5 proc. wartości dodanej brutto podmiotu w roku kalendarzowym, za który są przyznawane rekompensaty.